VW, platyna i pallad

Także na rynkach towarowych inwestorzy działają pod wpływem sprzecznych sygnałów, a ceny w żaden sposób nie mogą znaleźć ani poziomu równowagi, ani nawet jakiegoś bliżej określonego kierunku.

Aktualizacja: 06.02.2017 17:27 Publikacja: 29.09.2015 08:12

Grzegorz Zatryb, główny strateg, Skarbiec TFI

Grzegorz Zatryb, główny strateg, Skarbiec TFI

Foto: GG Parkiet

Mimo że gospodarka amerykańska cały czas jest w takiej samej kondycji, dwie wypowiedzi, najpierw całego FOMC w komunikacie po posiedzeniu, a później szefowej Fedu dały zdaniem rynku zupełnie inny obraz sytuacji. Skoro z tak przewidywalnej gospodarki jak amerykańska napływają sprzeczne sygnały, to tym bardziej zamieszanie powoduje zupełnie nieprzejrzysta gospodarka Chin.

Obok ważkich kwestii makroekonomicznych w zeszłym tygodniu duży wpływ na rynki miał skandal związany z Volkswagenem. Na rynkach surowców najlepiej był on widoczny w przypadku dwóch metali: platyny i palladu. Oba są istotne dla przemysłu motoryzacyjnego z uwagi na zastosowanie w układach oczyszczania spalin. Platyna, wykorzystywana przy silnikach wysokoprężnych, staniała o 3,4 proc., zaś pallad używany w katalizatorach silników benzynowych zdrożał o 9,5 proc. Cena złota poruszała się odwrotnie do zmian prawdopodobieństwa podwyżek stóp Fedu. Po zwyżkach z początku tygodnia, po wypowiedzi Janet Yellen kurs kruszcu uległ korekcie, zamykając tydzień o 0,6 proc. powyżej stanu z poprzedniego piątku. Słabszy od oczekiwanego odczyt chińskiego PMI przyczynił się do dalszej przeceny miedzi i aluminium, które straciły odpowiednio 4,4 i 3,5 proc. Najlepiej wypadł nikiel, który zdrożał o 2,8 proc. za sprawą spadku liczby warrantów na zgromadzony w magazynach LME metal.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Komentarze
Łapanie oddechu
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Komentarze
Indeksy w Warszawie w pogoni za kolejnymi rekordami
Komentarze
Pewne prawidłowości
Komentarze
Wyższy cel?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Komentarze
Ulica panikuje
Komentarze
Wojna celna a decyzje banków