Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 17:27 Publikacja: 29.09.2015 08:12
Grzegorz Zatryb, główny strateg, Skarbiec TFI
Foto: GG Parkiet
Mimo że gospodarka amerykańska cały czas jest w takiej samej kondycji, dwie wypowiedzi, najpierw całego FOMC w komunikacie po posiedzeniu, a później szefowej Fedu dały zdaniem rynku zupełnie inny obraz sytuacji. Skoro z tak przewidywalnej gospodarki jak amerykańska napływają sprzeczne sygnały, to tym bardziej zamieszanie powoduje zupełnie nieprzejrzysta gospodarka Chin.
Obok ważkich kwestii makroekonomicznych w zeszłym tygodniu duży wpływ na rynki miał skandal związany z Volkswagenem. Na rynkach surowców najlepiej był on widoczny w przypadku dwóch metali: platyny i palladu. Oba są istotne dla przemysłu motoryzacyjnego z uwagi na zastosowanie w układach oczyszczania spalin. Platyna, wykorzystywana przy silnikach wysokoprężnych, staniała o 3,4 proc., zaś pallad używany w katalizatorach silników benzynowych zdrożał o 9,5 proc. Cena złota poruszała się odwrotnie do zmian prawdopodobieństwa podwyżek stóp Fedu. Po zwyżkach z początku tygodnia, po wypowiedzi Janet Yellen kurs kruszcu uległ korekcie, zamykając tydzień o 0,6 proc. powyżej stanu z poprzedniego piątku. Słabszy od oczekiwanego odczyt chińskiego PMI przyczynił się do dalszej przeceny miedzi i aluminium, które straciły odpowiednio 4,4 i 3,5 proc. Najlepiej wypadł nikiel, który zdrożał o 2,8 proc. za sprawą spadku liczby warrantów na zgromadzony w magazynach LME metal.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rentowności polskich SPW delikatnie spadały w poniedziałek, co mogło mieć związek ze zbliżającym się posiedzeniem RPP.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pozytywne nastroje utrzymały się na krajowym parkiecie, dzięki czemu indeksy mogą kontynuować zeszłotygodniowe odbicie.
Analiza techniczna, fundamentalna, a może dostęp od ucha „prezesa” są gwarantem odgadnięcia, co się dzieje na rynkach?
W obliczu pojawiających się od czasu do czasu ostrzeżeń o ryzyku stagflacji nie sposób uniknąć refleksji nad pomysłem podniesienia celu inflacyjnego banków centralnych w USA i strefie euro.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Sytuacja na wykresie eurodolara wskazuje, że szczyt notowań może być bliski uformowania.
EBC, Fed oraz inne banki centralne będą musiały znaleźć trudną równowagę między obawami o wzrost gospodarczy a ryzykiem inflacyjnym.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas