Jaki będzie los złota po wybiciu?

• W ubiegłym tygodniu złoto odnotowało czteromiesięczne maksimum; obecnie wykazuje wrażliwość na nowe długie pozycje

Publikacja: 20.10.2015 10:54

Więcej długich, mniej krótkich pozycji

Więcej długich, mniej krótkich pozycji

Foto: Saxo Bank

• Cena złota przekroczyła maksimum z sierpnia i wyniosła 1 192 USD za uncję, co jest najwyższym wynikiem od 22 czerwca

• Nastroje uległy zmianie; zlecenia kupna nie polegają już wyłącznie na pokrywaniu krótkich pozycji

• Pozytywne prognozy techniczne w perspektywie krótkoterminowej zakłóca znaczny wzrost liczby zleceń byków

• Główne poziomy zniesienia to 1 158 USD i 1 148 USD za uncję

• Spadek poniżej poziomu 1 138 USD za uncję spowoduje powrót niedźwiedzi

Połączony wpływ zmiennego kursu USD, spadających oczekiwań dotyczących podwyżki stóp i lepszych prognoz technicznych spowodował, że w ubiegłym tygodniu cena złota odnotowała czteromiesięczne maksimum. Pozytywne prognozy techniczne w perspektywie krótkoterminowej zakłóca jednak znaczny wzrost zleceń byków, przez co cena tego metalu pozostaje wrażliwa na ewentualne zmiany.

Techniczne wybicie powyżej maksimum z sierpnia, które w naszej opublikowanej niedawno prognozie na ostatni kwartał uznaliśmy za kluczowy poziom, umożliwiło w ubiegłym tygodniu wzrost ceny złota do poziomu 1 192 USD za uncję. To najwyższy poziom od 22 czerwca, a jego osiągnięcie wsparło zmianę nastrojów na rynku – rajd nie opiera się już wyłącznie na pokrywaniu krótkich pozycji.

Jeszcze w lipcu fundusze hedgingowe odnotowały rekordową liczbę zleceń sprzedaży w postaci 121 000 lotów kontraktów terminowych i opcji (12,1 mln uncji), podczas gdy rynek zmierzał do poziomu kluczowego wsparcia, tj. 1 080 USD za uncję. Od tego czasu w efekcie pokrywania krótkich pozycji (linia oznaczona kolorem niebieskim) liczba krótkich pozycji brutto spadła o ponad połowę, a w ciągu zaledwie kilku ostatnich tygodni rajd uzyskał dodatkowe wsparcie ze strony nowych kupujących (linia czerwona).

W ujęciu krótkoterminowym szybki wzrost liczby nowych długich pozycji spowodował, że cena złota stała się szczególnie wrażliwa na ewentualne zniesienia. Pierwsze dwa najważniejsze poziomy zniesienia Fibonacciego to 1 158 USD i 1 148 USD za uncję. W dalszej kolejności musi nastąpić wybicie poniżej poziomu 1 138 USD za uncję, aby niedźwiedzie przerwały hibernację.

W ubiegłym tygodniu inwestujący w produkty notowane na giełdzie (ETF) zwiększyli wolumen posiadanych zasobów złota o 8,3 ton, a ogólny wzrost tego wolumenu w ciągu ostatnich czterech tygodni wyniósł 20 ton. Według szacunków agencji Bloomberg, całkowity wolumen inwestycji w złoto wynosi obecnie 1 537 ton, co oznacza spadek o 50 ton w porównaniu z poziomem z czerwca, kiedy cena tego metalu kształtowała się na obecnym poziomie. Wskazuje to na brak entuzjazmu ze strony inwestorów długoterminowych, a najwięcej zleceń kupna składają obecnie krótkoterminowi inwestorzy taktyczni, tacy jak fundusze hedgingowe.

Ole Hansen, szef działu strategii rynków towarowych, Saxo Bank

Komentarze
Bitcoin znów pod szczytami
Komentarze
Zapachniało spóźnieniem
Komentarze
Powrót do równowagi
Komentarze
Intensywny tydzień
Komentarze
Argumentów coraz mniej
Komentarze
Bez paniki