Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Kamil Jaros, analityk, EFIX DM
Czy pozbawienie Polaków połowy emerytalnych oszczędności było zgodne z ustawą zasadniczą? W tej chwili z punktu widzenia rynku kapitałowego chyba żadna odpowiedź na to pytanie nie przynosi pocieszenia. W gruncie rzeczy żadna z wersji nie jest bowiem dla rynku dobra. Czy brak konstytucyjności ma pociągnąć za sobą zwrot 150 mld złotych do OFE? To zdecydowanie pogorszyłoby sytuację finansową budżetu, bo te „zaoszczędzone" miliardy już w części zostały przejedzone. Z drugiej strony uznanie, że przejęcie przez państwo posiadanego przez OFE portfela obligacji nie było sprzeczne z konstytucją, otworzy drogę do dokończenia „zmian" i ostatecznego zamknięcia rozdziału pt. „OFE" w historii Polski. Pozbawienie systemu emerytalnego elementu kapitałowego faktycznie prowadzić nas będzie prosto w bagno pułapki demograficznej, o czym politycy wiedzą i na co nas świadomie narażają w imię krótkoterminowych celów.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Za każdym kolejnym podejściem rośnie prawdopodobieństwo wybicia oporu, więc może tym razem się uda.
Nowe prognozy analityków NBP nie pozostawiły RPP wyboru. Projekcja obniżyła ścieżkę centralną dla tegorocznej inflacji o 1 pkt proc.
Najbliższej obniżki stóp możemy się spodziewać dopiero we wrześniu. Wtedy RPP nie będzie miała większego wyboru.
Na rynku obligacji wydarzeniem wczorajszej sesji było opublikowanie planu przetargu na lipiec, ale i cały trzeci kwartał.
Tańszy pieniądz jest pożądany przez stronę rządową, bo będzie wspierać gospodarkę i nastroje. Opozycja szuka dźwigni po drugiej stronie.
Poniedziałkowa sesja była pierwszą, podczas której rynki finansowe miały możliwość zareagowania na to, co wydarzyło się w weekend.