Może to oznaczać problemy dla nowego CEO Volkswagena Matthiasa Muellera, który przed objęciem tego stanowiska był prezesem Porsche. Cena VW na niemieckiej giełdzie spadła dzisiaj o 2%, co plasuje ją wśród najgorszych firm wchodzących w skład DAX (dzisiaj niżej o 0,2%).
Przechodząc do sytuacji w Polsce, na pierwszy plan wysuwa się doniesienie Gazety Wyborczej, która dotarła do planu Prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącego konwersji kredytów hipotecznych udzielonych w walutach zagranicznych. Ma w nim znajdować się możliwość zamiany kredytów po kursie z dnia, którego zostały udzielone. Jednak klienci będą musieli pokryć różnicę w płatnościach odsetkowych, gdyż korzystali oni z niższych stóp procentowych (przede wszystkim w przypadku kredytów denominowanych we franku szwajcarskim) niż w analogicznych kredytach w krajowej walucie. Takie działania będą oznaczały konieczność poniesienia dodatkowych kosztów przez niektóre banki, co ponadto w połączeniu z zaleceniem Komisji Nadzoru Finansowego o zwiększeniu wymogów kapitałowych dla banków oferujących mieszkaniowe kredyty kapitałowe, może oznaczać konieczność zebrania na ten coś środków pieniężnych. Spółki z sektora bankowego wchodzące w skład indeksu WIG 20 znajdują się dzisiaj w odwrocie. Wszystkie z nich notują straty, jednak należy zaznaczyć, że nie przekraczają one 1,5%.
Cały indeks WIG 20 stracił dzisiaj 0,76%, a najgorzej wśród dwudziestu największych spółek radzi sobie ponownie Bogdanka. Cena akcji spółki spadła o prawie 5% w skali dnia. Inwestorzy oraz największe fundusze starają się nadal ocenić wpływ przejęcia pakietu kontrolnego Bogdanki, która nabyła Enea. Możliwy jest scenariusz, w którym Enea będzie chciała obniżyć ceny sprzedawanego jej węgla, a to może spotkać się z podobną reakcją ze strony innych kontrahentów. Fundusz Aviva OFE postanowił zmniejszyć swoje zaangażowanie w Bogdankę do 4,07% z wcześniejszego wynoszącego 16,4%.
W listopadzie poznamy również raporty finansowe spółek z indeksy WIG 20 za trzeci kwartał. W tym tygodniu najciekawiej prezentują się publikacje od Alior Banku (czwartek) oraz PGNiG (piątek). Oczekiwany zysk na akcje dla spółek wynosi odpowiednio 1,207 PLN oraz 0,110 PLN. W kolejnym tygodniu swoje raporty opublikują PKO BP, PGE, Pekao, PZU, LPP, Eurocash, Tauron, Cyfrowy Polsat, KGHM, Enea, Asseco oraz Synthos.
Arkadiusz Trzciołek, CFA