DM BOŚ: Komentarz surowcowy

Wczoraj ceny ropy były na swoich 7-miesięcznych szczytach naruszając psychologiczną barierę 50 USD za baryłkę

Publikacja: 27.05.2016 13:40

Wykres dzienny FOIL

Wykres dzienny FOIL

Foto: DM BOŚ

Na naszym instrumencie FOIL odpowiadającym kontraktowi na ropę WTI osiągnięty został poziom 50,18 USD. Zwyżki były wynikiem szacowanego przez EIA spadku dziennego wydobycia surowca o blisko 4 mln baryłek w wyniku pożarów w Kanadzie, a także kontynuacji zamieszania w Nigerii. Poniżej swoich możliwości wydobywają też Libia i Wenezuela. Zwraca się uwagę, że tym samym rynek szybciej, niż oczekiwano bilansuje się po trudnym roku 2015 r. W kalendarzu na kolejne dni kluczowe staje się spotkanie kartelu OPEC, jakie zaplanowano na 2 czerwca. Inwestorzy nauczeni doświadczeniem, nie oczekują jednak po nim zbyt wiele. Tym samym warto będzie też zerkać na sytuację w Chinach, a także dane z USA, co pozwoli ocenić na ile FED będzie skłonny podnieść stopy procentowe już w czerwcu. W raporcie dotyczącym walut pisałem, że kluczowy może okazać się kształt komunikatu – jeżeli zapowiadałby ruch w końcu lipca – co dawałoby jednocześnie 6 tygodni konsekwentnego ruchu na dolarze przed tym posiedzeniem. Zerknijmy na poniższy wykres FOIL w nieco szerszym kontekście. Dzisiaj ropa nieco traci powracając poniżej bariery 50 USD. Kluczowe może okazać się to, na ile rynek będzie miał siłę złamać poziom 50,90 USD będący maksimum z 9 października, a na ile zacznie wcześniej wytracać wzrostowy impet. To drugie zachowanie będzie sygnałem początku kształtowania się formacji szczytu przed potencjalną korektą sprowadzającą rynek w średnim terminie w okolice 42,46-43,00 USD (szczyt z marca i dołek z maja b.r.).

Złoto: Korekta nabiera tempa, ale jesteśmy blisko lokalnego wsparcia

Inwestorzy na rynku złota od jakiegoś czasu antycypują możliwe zmiany w polityce FED. Od szczytu utworzonego 2 maja cena kruszcu spadła już o ponad 80 USD. Co ciekawe dzień później – 3 maja – mieliśmy zmianę trendu na rynku USD. To pokazuje, że ujemna korelacja pomiędzy instrumentami FGOLD a BOSSA USD pozostaje duża. Dzisiejsze minima w rejonie 213,70 USD są bliskie dołkom z marca i kwietnia przy 1208-1210 USD, co może dawać preteksty do odreagowania. Zwłaszcza, że na rynku USD mamy sygnały zapowiadające możliwą korektę w kolejnych dniach.

Dzienne wskaźniki na wykresie FGOLD pokazują jednak, że ewentualne odreagowanie nie będzie zaczątkiem większego ruchu i w perspektywie kolejnych tygodni zniżka będzie kontynuowana. Zaznaczmy, że spadają potencjalne ryzyka, które mogłyby wspierać złoto (Brexit), a podwyżka stóp przez FED w ciągu najbliższych 3 miesięcy wydaje się być niemalże przesądzona.

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Komentarze
Altcoinom brakuje euforii
Komentarze
Przecena wyhamowała
Komentarze
Rentowności dalej rosną
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Komentarze
Stopy w Polsce bez zmian, pomimo najniższej inflacji od 2019 roku
Komentarze
Niższa inflacja zmniejszy dochody