Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ogólnodostępne stacje wodorowe w Warszawie, Rybniku, Gdańsku, Gdyni, Lublinie i Wrocławiu działaj pod marką Neso, a w Poznaniu i Katowicach pod logo Orlenu. Fot. shutterstock
Polski rynek wodoru stosowanego do celów transportowych od lat znajduje się we wstępnej fazie rozwoju. Świadczy o tym m.in. niewielka liczba zarejestrowanych samochodów wodorowych (FCEV). Na koniec kwietnia było ich zaledwie 391. Funkcjonowało też mało ogólnodostępnych stacji wodorowych, bo zaledwie kilka. Dla porównania, z danych firmy konsultingowej Ludwig-Bölkow-Systemtechnik wynika, że na koniec 2024 r. funkcjonowało na świecie 1160 tego typu obiektów. W Europie było ich 294, z czego 113 w Niemczech. Z kolei czołowa globalna trójka to: Chiny (384 stacje), Korea Południowa (198) i Japonia (161).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W efekcie inwestycji jego pojemność magazynowa wzrosła dwukrotnie, a możliwości przeładunkowe o blisko 65 procent. Inwestycja, która była realizowana od 2022 r. kosztowała koncern ponad 150 mln zł.
W tym roku koncern najwięcej pieniędzy wyda na rozwój biznesu wydobywczego. Z kolei najwięcej dużych projektów powinien zakończyć w dziale rafineryjno-petrochemicznym. Na wyniki koncernu wpłyną one jednak najwcześniej w przyszłym roku.
Rząd szczególnie duże możliwości widzi w poszukiwaniach i zagospodarowywaniu złóż rud miedzi w województwach dolnośląskim i lubuskim. Częściowo zamierza też je wesprzeć. Kluczowa dla KGHM-u pozostaje jednak sprawa zmniejszenia obciążeń fiskalnych.
Jeśli nie wystąpią jakieś niespodziewane i istotne zdarzenia, to podczas najbliższych wakacji kierowcy nie powinni się martwić o portfele. Na ceny paliw nie narzekają też ich sprzedawcy. W efekcie tegoroczne lato może być dla nich okresem żniw.
Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali byłego członka zarządu Orlenu Michała R.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad projektem ustawy o zapewnieniu dostępu do surowców krytycznych, krajowym programem poszukiwań surowców krytycznych oraz aktualizacją polityki surowcowej państwa.