Bieżący tydzień na rynku złota na razie nie przynosi istotnych zmian cen żółtego kruszcu. Notowania złota oscylują od poniedziałku w okolicach 1310-1325 USD za uncję. Jest to więc wyraźnie niżej niż poziomy sprzed trzech tygodni (ok. 1360-1370 USD za uncję), jednak wciąż powyżej istotnej psychologicznej bariery na poziomie 1300 USD za uncję.
Notowania złota tkwią w konsolidacji w ostatnich dniach ze względu na wyczekiwanie dzisiejszej decyzji FOMC w sprawie stóp procentowych w USA. Niespodzianki raczej nie będzie – na rynku powszechne jest stanowisko, że dzisiaj Komitet Otwartego Rynku pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Więcej pytań budzi jednak terminarz dalszych działań Fedu w kwestii polityki monetarnej w USA. Podwyżki stóp procentowych inwestorzy spodziewają się najwcześniej we wrześniu, a i ta data jest wątpliwa ze względu na wiele trudności, z jakimi obecnie zmaga się globalna gospodarka – zwłaszcza niepewność dotyczącą przyszłości brytyjskiej i całej europejskiej gospodarki ze względu na planowany Brexit.
Optymistyczne prognozy dotyczące złota pojawiły się dzisiaj w Chinach. Tamtejsze media zacytowały za przedstawicielem chińskiego ministerstwa przemysłu, że konsumpcja złota w Chinach prawdopodobnie będzie wzrastać w kolejnych latach, by do 2020 r. wynieść 1200 ton. Nie jest to wartość nierealistyczna, jednak ambitna – w 2015 r. konsumpcja złota w Chinach wynosiła 986 ton. Informacje z Chin nie przekładają się dzisiaj istotnie na ceny złota. Inwestorzy pozostają pod największym wpływem spekulacji dotyczących działań FOMC, które wpływają bezpośrednio na wartość amerykańskiego dolara, a pośrednio także na cenę złota.
Notowania platyny wciąż w konsolidacji.
W przeciwieństwie do notowań złota, ceny platyny w ostatnich kilku tygodniach istotnie nie spadły. Na wykresie tego kruszcu w zasadzie już od trzech tygodni można obserwować konsolidację, której górnym ograniczeniem są okolice 1100-1102 USD za uncję.
Cena platyny jest w dużej mierze uzależniona od kształtowania się notowań złota, jednak rynek ten ma zdecydowanie inne fundamenty. Większość popytu na platynę jest generowana przez przemysł motoryzacyjny, gdyż metal ten jest wykorzystywany w produkcji katalizatorów samochodowych. Ponadto, rynek platyny jest dużo mniej stabilny od strony podaży niż rynek złota – za około dwie trzecie globalnej produkcji platyny odpowiada Republika Południowej Afryki, co sprawia, że sytuacja w tym kraju ma istotne przełożenie na notowania platyny.