ROPA NAFTOWA
Cena ropy naftowej w dół po słowach irackiego ministra.
Od kilkunastu sesji notowania ropy naftowej utrzymują się w konsolidacji. Cena amerykańskiej ropy WTI pozostaje co prawda powyżej ważnej psychologicznej bariery na poziomie 50 USD za baryłkę, jednak nie udało jej się wybić wyraźnie ponad poziom 51,50 USD za baryłkę, czyli tegoroczny szczyt cenowy. Aby to się mogło udać, stronie popytowej potrzebne byłyby kolejne bodźce do wzrostów – a te raczej jej ostatnio nie sprzyjają.
W niedzielę iracki minister ds. ropy naftowej, Jabar Ali al-Luaibi, powiedział, że Irak powinien zostać wyłączony ze zobowiązań dotyczących ograniczenia produkcji ropy naftowej w OPEC. To już kolejny kraj, który wyłamuje się z postanowień z końca września, kiedy to kraje kartelu zobowiązały się do ustalenia limitu produkcji ropy w OPEC na poziomie 32,50-33,00 mln baryłek dziennie. Wcześniej o wyjątkowe traktowanie poprosiły już Iran, Nigeria i Libia – kraje te w ostatnich latach zmagały się z niestabilną sytuacją polityczną lub sankcjami, które prowadziły do znaczącego ograniczenia ich wydobycia ropy naftowej. Irak tego typu argumentów ma aż nadto – kraj ten już od lat 80. XX wieku zmaga się z wojnami, które istotnie negatywnie wpływały na jego produkcję ropy.
Tymczasem w ubiegłym i bieżącym roku to właśnie Irak najbardziej dynamicznie zwiększał produkcję ropy naftowej spośród wszystkich krajów OPEC – i według tamtejszego ministerstwa ds. ropy naftowej, taki trend może utrzymać się w przyszłym roku ze względu na nowe kontrakty międzynarodowych firm naftowych, chcących operować na tym rynku. Irak ma więc interes w tym, by domagać się wyłączenia z obowiązku cięcia produkcji ropy.
Sygnały wyłamywania się kolejnych krajów OPEC z poczynionych wcześniej ustaleń sygnalizują brak spójności polityki OPEC i wewnętrzne tarcia pomiędzy poszczególnymi krajami. To zaś stawia pod znakiem zapytania to, czy porozumienie w sprawie nowego limitu wydobycia wejdzie w ogóle w życie, a jeśli tak, to czy przyczyni się do ograniczenia globalnej podaży ropy naftowej.