Z kolei notowania kawy arabica w Stanach Zjednoczonych przekroczyły w tym tygodniu poziom 1,6 USD za funt, docierając tym samym do poziomów z początku 2015 r.
Za dynamicznymi zwyżkami cen kawy w październiku stały czynniki fundamentalne. Obawy budziła relatywnie mała ilość opadów w Brazylii, która jest czołowym producentem kawy arabica i ważnym producentem kawy robusta.
Z kolei w Wietnamie – kraju będącym największym na świecie producentem kawy gatunku robusta – problemem są przedłużające się ulewne deszcze, które opóźniają zbiory, a tym samym stanowią zagrożenie dla wielkości plonów. O ile jeszcze w pierwszej połowie października eksport kawy z Wietnamu był wyjątkowo duży, o tyle już na początku listopada mogą się pojawić problemy z realizacją dostaw.
Z technicznego punktu widzenia notowania kawy robusta mogą mieć trudności z dalszymi zwyżkami ze względu na dotarcie do ważnego rejonu oporu, czyli okolic maksimów sprzed dwóch lat. Sytuacja wygląda dużo lepiej na wykresie kawy arabica – kluczowy poziom oporu w okolicach 1,6 USD za funt został przebity w górę, co otworzyło notowaniom tego gatunku kawy drogę do dalszego ruchu na północ.