Opti TFI liczy na kontynuację wzrostów GPW, zapoczątkowanych w październiku. „Rynek nadal tańszy od historycznych średnich, będzie korzystać z obniżenia premii za ryzyko oraz szybkiej poprawy makro. Dodatkowo kolejne kwartały mogą przynieść obniżki stóp procentowych, co może poprawić mnożniki” - czytamy w strategii na 2024 r. Zdaniem zarządzających wciąż mamy niską podaż akcji na rynku. Popyt dodatkowo wspomagany reinwestycją dywidend i napływami z PPK.
Jeśli chodzi o S&P 500, eksperci Opti TFI zakładają realizację scenariusza płaskiego zachowania rynku w 2024 r. i 15-20 proc. wzrostów w 2025 r. Lepiej mają zachowywać się mniejsze spółki na tle dużych. Słabsze zachowanie tzw. wspaniałej siódemki będzie wstrzymywać rynek, a obniżki stóp przez Fed są już w uwzględnione w cenach. Scenariusz pozytywny dla S&P 500 mógłby się wydarzyć w 2024 r., gdyby rynek nadal kontynuował temat AI, a Joe Biden wygrał wybory.
Czytaj więcej
Sytuacja poszczególnych światowych gospodarek jest po ostatnich latach wyjątkowo mocno zróżnicowana. Ryzyko ogólnej recesji zostało przesunięte w czasie, a być może nawet całkiem wyeliminowane. Potrzeby finansowe państw są jednak ogromne, a banki centralne mogą być mniej chętne do obniżek stóp procentowych, niż dziś zakładają rynki – twierdzą uczestnicy debaty zarządzających funduszami.
W scenariuszu bazowym Opti TFI oczekuje, że giełdy europejskie urosną po około 10 proc., osiągając poziom 525 pkt dla STOXX 600. Pozytywny scenariusz zakłada spadek premii za ryzyko (zmniejszanie presji inflacyjnej oraz ryzyka geopolitycznego). Dodatkowo EBC może pozytywnie zaskoczyć z tempem obniżek stóp procentowych. „Liczymy na dobre zachowanie taniego sektora bankowego oraz podłączenie się innych przecenionych sektorów (motoryzacja, utilities) oraz rynków (Wielka Brytania, Skandynawia)” - podano.
Eksperci Opti TFI liczą na blisko 30-proc. wzrost WIG w trakcie dwóch lat co oznacza, że może on osiągnąć poziom 100 tys. punktów w 2025 r. „Zakładając niską płynność polskiego rynku nie można wykluczyć tego scenariusza już pod koniec 2024 r., ale ten pozytywny scenariusz wiązałby się z szybszym obniżeniem stóp procentowych i skokową normalizacją premii za ryzyko” - czytamy. W scenariuszu bazowym WIG osiąga w 2024 r. wskaźnik C/WK 1,3x (wobec 1,18x obecnie). Jest to poziom osiągany przez indeks trzykrotnie w ostatniej dekadzie.