W celu poprawy transgranicznego świadczenia usług finansowania społecznościowego państw członkowskich, który bezpośrednio wywiera wpływ na rynek wewnętrzny każdego z nich, oraz możliwość oferowania swoich usług w innym państwie niż to, w którym dostawca ma siedzibę, niezbędne było usunięcie różnic w regulacjach międzypaństwowych w funkcjonującym już rynku crowdfundingowym. W związku powyższym Parlament Europejski wraz z Radą Unii Europejskiej w rozporządzeniu ECSP stworzyli jednolite ramy prawne dla rynku usług finansowania społecznościowego w całej Unii Europejskiej.
Rozporządzenie ECSP, poza modelem finansowania opartym na nabywaniu zbywalnych papierów wartościowych, będącym alternatywnym systemem dla rynku regulowanego, daje również dostęp do finansowania opartego na kredytach. Rozporządzenie zawiera różne modele biznesowe umożliwiające udzielenie pożyczki co najmniej między jednym inwestorem a jednym właścicielem projekt, za pośrednictwem platformy. Umowy takie zawierają bezwarunkowe zobowiązanie do spłaty długu, a co ważne, wyłączają one działanie dostawcy usług finansowania społecznościowego w jakimkolwiek momencie w charakterze wierzyciela właściciela projektu.
Regulacje przede wszystkim przywiązują dużą wagę do odpowiedniej ochrony potencjalnych inwestorów. Klasyfikują ich jako inwestorów doświadczonych oraz niedoświadczonych, dostosowując różne środki ich ochrony odpowiednie dla każdej z tych kategorii. Rozróżnienie opiera się w znacznej mierze na dyrektywie 2014/65/UE, mówiącej o klientach profesjonalnych i detalicznych.
Inwestorzy niedoświadczeni przed rozpoczęciem inwestowania obowiązani są do przeprowadzenia testu wiedzy oraz symulacji zdolności poniesienia ewentualnych strat. Dodatkowo rozporządzenie ECSP wprowadza wymóg odpowiedniego ostrzeżenia takiego inwestora, jak i potwierdzenia przez niego zrozumienia potencjalnych ryzyk, co do inwestycji powyżej 1000 euro lub 5 proc. wartości majątku netto. Poza tym istnieje dla niego możliwość skorzystania z okresu namysłu, tj. czasu, w którym może wycofać się z inwestycji bez większych konsekwencji. Rozporządzenie ECSP, oprócz powyższego, zobowiązuje dostawców usług finansowania społecznościowego do wdrożenia wielu regulacji, m.in. regulaminów, dotyczących ciągłości planu działania, zarządzania ryzykiem operacyjnym, zapobiegania konfliktom interesów czy procedury rozpatrywania skarg, a ponadto zobowiązuje do publikowania arkusza kluczowych informacji inwestycyjnych do każdej oferty znajdującej się na platformie, jak i przedstawiania projektów na podstawie różnych wskaźników i parametrów, umożliwiających potencjalnemu inwestorowi podjęcie świadomej decyzji. Dodatkowym przejawem skutecznej ochrony interesów inwestorów jest ustalenie jednolitego, maksymalnego progu łącznej wartości oferty finansowania na poziomie 5 000 000 euro, uzyskanej przez konkretnego właściciela projektu w danej ofercie.
Wprowadzony został nadto model biznesowy, który umożliwia świadczenie usług indywidualnego zarządzania portfelem pożyczek, w ramach którego środki finansowe są automatycznie przydzielane przez dostawcę usług finansowania społecznościowego na projekty oparte na finansowaniu społecznościowym zgodnie z parametrami i wskaźnikami ryzyka z góry określonymi przez inwestora.
Rozporządzenie ECSP odpowiednio dostosowuje także przepisy przejściowe do osób świadczących takie usługi przed obowiązywaniem niniejszego uregulowania. W związku z tym, osoby te mają prawo świadczyć usługi w obecnym, niezmienionym stanie do dnia 10 listopada 2022 r., który Komisja Europejska zamierza przedłużyć do 10 listopada 2023 r.