Od czytelnika dowiedzieliśmy się, że chodzi o fundusz akcji polskich, zarządzany przez jedno z bankowych TFI.
Po odpowiedź zwróciliśmy się więc bezpośrednio do źródła. „Klienci, którzy nabyli jednostki u innego dystrybutora, jak najbardziej mogą złożyć zlecenie odkupienia w naszym banku. Ponieważ nie są oni klientami banku, zlecenie nie jest przyjmowane w systemie, ale w formie papierowej. Przed złożeniem zlecenia klient proszony jest o wypełnienie testu odpowiedniości, następnie podpisywana jest z nim, wymagana bezwzględnie przez dyrektywę MiFID, umowa ramowa i wypełniane jest zlecenie. Przy składaniu zlecenia klient podaje numer rejestru, którego dotyczy zlecenie, gdyż dane klienta nie są widoczne w systemie" – odpowiedziano nam w banku, do którego należy TFI zarządzające funduszami naszego czytelnika.
Przy okazji dobrze pamiętać o prawach przysługujących nam w takiej sytuacji. – Zgodnie z art. 90 ustawy o funduszach inwestycyjnych terminy zbycia przez fundusz jednostek uczestnictwa i odkupienia przez fundusz jednostek uczestnictwa po zgłoszeniu żądania ich odkupienia określa statut funduszu. Terminy te nie mogą być jednak dłuższe niż 7 dni.
Gdyby jednak chodziło o fundusze specjalistyczne, termin ten, zgodnie z art. 113 ustawy (ust. 2), powinien być także określony w statucie funduszu, choć tu ustawodawca nie wskazuje konkretnego limitu. Zwykle specjalistyczne wzorują się na zapisach odnoszących się do funduszy otwartych – zwraca uwagę Maciej Krzysztoszek, rzecznik KNF.