Co to jest crowdfunding?
Pieniądze na pierwszy biznes można uzyskać z banku, z giełdy, ale także otrzymać je od internetowej społeczności, organizując kampanię w internecie za pośrednictwem wyspecjalizowanych portali w pozyskiwaniu finansowania. I właśnie ten rodzaj finansowania poprzez dużą liczbę drobnych, jednorazowych wpłat dokonywanych przez osoby zainteresowane projektem zwany jest crowdfundingiem. Generalnie crowdfunding można podzielić na dwie grupy: udziałowy – w przypadku którego to inwestorzy w zamian za wsparcie drobnymi kwotami uzyskują udziały lub akcje w nowo powstających przedsięwzięciach – i nieudziałowy. Z perspektywy uczestników rynku kapitałowego właśnie crowdfunding udziałowy może być – z jednej strony alternatywnym źródłem dla emitentów do pozyskania środków na rozwój przedsięwzięcia – a z drugiej strony dla inwestorów rozszerzeniem dostępnej na rynku oferty inwestycyjnej.
Jakie największe sumy można pozyskać w ramach crowdfundingu?
Według dotychczas obowiązujących przepisów w Polsce w ramach crowdfundingu udziałowego podmiot działający w formie spółki akcyjnej mógł maksymalnie pozyskać równowartość w złotych polskich 100 tysięcy EUR w trakcie 12 miesięcy. I nie było uregulowane, jaką formę i treść powinien mieć dokument, na podstawie którego inwestor podejmuje decyzję inwestycyjną. 21 kwietnia 2018 roku weszła w życie ustawa z 1 marca 2018 r. o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw, zwiększając górną granicę do kwoty 1 miliona EUR, jednocześnie nakładając na podmiot poszukujący finansowania wymóg przygotowania pakietu informacji, jakie jest zobowiązany przedstawić inwestorom. Zgodnie z wprowadzoną nowelizacją dokument taki powinien zawierać podstawowe informacje o emitencie papieru wartościowego, zasadach oferty, celach, na które mają być przeznaczone środki uzyskane z emisji oraz istotnych czynnikach ryzyka związanych z inwestycją.
W przypadku zaś podmiotów prowadzących działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością maksymalny próg nie jest uregulowany, jak to ma miejsca dla spółek akcyjnych. Jedyną granicą – z jednej strony – pozostają potrzeby inwestycyjne, tym samym wyobraźnia pomysłodawcy, a z drugiej – wiara w projekt czy poziom ryzyka, jakie gotowi są podjąć inwestorzy. Pomimo braku ograniczenia to i tak jak dotychczas w Polsce średni poziom kwot, jakie podmioty prowadzące działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pozyskiwały, oscylują wokół 400 tysięcy złotych – czyli zachowują próg dla spółek akcyjnych. Choć zdarzały się także projekty, które pozyskiwały około 1 miliona złotych, a nawet powyżej 1,5 miliona złotych. Ale były to incydentalne sytuacje.