Dziś od godziny 12.ej w Krakowie obradują akcjonariusze VRG (Vistula Retail Group, d. Vistula Group). Zarząd zwołał nadzwyczajne walne zgromadzenie na wniosek PTE Nationale-Nederlanden. Finansowy inwestor chciał zmian w radzie nadzorczej modowo-jubilerskiej grupy, by – jak tłumaczył w uzasadnieniu – skład rady odpowiadał składowi akcjonariatu.
Od połączenia z producentem garniturów Bytom do tej pory rada nadzorcza VRG składała się z siedmiu osób, a przewodniczył jej Jerzy Mazgaj. Oprócz przedsiębiorcy, założyciela sieci marketów Alma, w radzie zasiadali Artur Małek, Piotr Kaczmarek, Paweł Tymczyszyn, Jan Pilch, Andrzej Szumański i Grażyna Sudzińska-Amroziewicz , która w środę złożyła rezygnację.
Przed NWZ kandydatury do rady zgłosiły trzy podmioty. NN zaproponowało Piotra Nowjalisa, byłego dyrektora ds. finansowych CCC. Ipopema TFI w imieniu FIZ AN 21 kojarzonego z Janem Kolańskim zaproponował Piotra Stępniaka. Pierwotnie chciał, aby akcjonariusze odwołali z rady Andrzeja Szumańskiego, ale uchwałę w tej sprawie przed posiedzeniem wycofał. Ostatnim kandydatem zgłoszonym przed czwartkowym posiedzeniem był Grzegorz Janas, kandydat OFE Złota Jesień.
Na etapie wyboru przewodniczącego walnego zgromadzenia pojawiły się kontrowersje. Jerzy Mazgaj zaproponował swojego kandydata – mecenasa Pawła Dudę, na co podniósł się pełnomocnik akcjonariusz Pawła Maja (posiadający 96 walorów), proponując kontrkandydata. Kontrkandydat ten chciał, aby jego kandydatura również była poddana głosowaniu.
Jak powiedział Jerzy Mazgaj Duda jest prawnikiem z kancelarii doradzającej radzie nadzorczej. Prawniczka z tej samej kancelarii, w odpowiedzi na wątpliwości drugiego kandydata, prostowała, że na tym NWZ kancelaria reprezentuje akcjonariuszy.