Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.06.2013 18:00 Publikacja: 15.06.2013 18:00
Monika Palmowska, doradca podatkowy, KPMG w Polsce
Foto: GG Parkiet
Rozliczenia między podmiotami działającymi w grupach kapitałowych nabrało jednak szczególnego znaczenia w dobie światowego kryzysu. Trudności z pozyskaniem kapitału na rynku, zachwianie płynności finansowej, skłoniło podatników działających w grupach kapitałowych do zainteresowania się własnymi rozliczeniami i dokonania ewentualnych optymalizacji w tym zakresie. Działania podatników skupiły się zatem na próbach restrukturyzacji w obrębie własnych grup kapitałowych – restrukturyzacji, które w głównej mierze sprowadzały się do ograniczenia odpowiedzialności i działań/funkcji podejmowanych przez wybrane jednostki z grupy przy jednoczesnej zmianie mechanizmów rozliczeń skutkującej obniżeniem przyszłej rentowności (np. w postaci obniżonej marży) i przeniesieniem dochodów do innych podmiotów z grupy. Fakt zmieniających się warunków gospodarczych i wynikających z nich działań podatników zwrócił uwagę administracji podatkowych poszczególnych państw oraz pozarządowych organizacji międzynarodowych, takich jak np. OECD, które dążą do uszczegółowienia i ujednolicenia regulacji prawnych odnoszących się do zagadnień cen transferowych. W Polsce od kilku lat widoczne są próby zmian legislacyjnych w tym zakresie. Przykładem jest dyskutowany obecnie projekt zmian w przepisach w zakresie sposobu szacowania cen w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi, który w głównej mierze odzwierciedla aktualizacje Wytycznych OECD w sprawie Cen Transferowych dla Przedsiębiorstw Wielonarodowych oraz Administracji Podatkowych oraz który ma na celu m.in. wprowadzenie do polskiego systemu podatkowego ustaleń wypracowanych przez Wspólnotowe Forum UE ds. Cen Transferowych w zakresie usług niskiej wartości dodanej.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Planowane przez rząd inwestycje trudno uznać za przełomowe. Kluczowe obecnie jest to, by je odpowiednio wykorzystać – mówi Piotr Bielski, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych w Santander BM.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Polska sprzeciwi się traktatowi o wolnym handlu z krajami Mercosuru w obecnym kształcie – oznajmił premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem Rady Ministrów. Problem w tym, ze umowa z Mercosur nie ma jeszcze ostatecznego kształtu, bo negocjacje trwają.
Według Instytutu Gospodarki Międzynarodowej Petersona Economic Sanctions Reconsidered jedynie 34 proc. ze 174 badanych przypadków zastosowania sankcji w XX wieku odniosło sukces.
Po porażce 1:2 z Holandią Polska mierzy się w drugim meczu fazy grupowej Euro 2024 z Austrią. Początek meczu - o godzinie 18.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Ze Stanisławem Waczkowskim, wiceprezesem Ipopemy Securities i szefem zespołu maklerskiego w tej spółce, rozmawia Konrad Krasuski
Wobec szybkiego starzenia się ludności w Polsce automatyzacja z nią związana będzie raczej łagodziła problem deficytu pracowników, niż powodowała wzrost bezrobocia – mówi Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas