Rozliczenia między podmiotami działającymi w grupach kapitałowych nabrało jednak szczególnego znaczenia w dobie światowego kryzysu. Trudności z pozyskaniem kapitału na rynku, zachwianie płynności finansowej, skłoniło podatników działających w grupach kapitałowych do zainteresowania się własnymi rozliczeniami i dokonania ewentualnych optymalizacji w tym zakresie. Działania podatników skupiły się zatem na próbach restrukturyzacji w obrębie własnych grup kapitałowych – restrukturyzacji, które w głównej mierze sprowadzały się do ograniczenia odpowiedzialności i działań/funkcji podejmowanych przez wybrane jednostki z grupy przy jednoczesnej zmianie mechanizmów rozliczeń skutkującej obniżeniem przyszłej rentowności (np. w postaci obniżonej marży) i przeniesieniem dochodów do innych podmiotów z grupy. Fakt zmieniających się warunków gospodarczych i wynikających z nich działań podatników zwrócił uwagę administracji podatkowych poszczególnych państw oraz pozarządowych organizacji międzynarodowych, takich jak np. OECD, które dążą do uszczegółowienia i ujednolicenia regulacji prawnych odnoszących się do zagadnień cen transferowych. W Polsce od kilku lat widoczne są próby zmian legislacyjnych w tym zakresie. Przykładem jest dyskutowany obecnie projekt zmian w przepisach w zakresie sposobu szacowania cen w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi, który w głównej mierze odzwierciedla aktualizacje Wytycznych OECD w sprawie Cen Transferowych dla Przedsiębiorstw Wielonarodowych oraz Administracji Podatkowych oraz który ma na celu m.in. wprowadzenie do polskiego systemu podatkowego ustaleń wypracowanych przez Wspólnotowe Forum UE ds. Cen Transferowych w zakresie usług niskiej wartości dodanej.
Restrukturyzacja musi być uzasadniona
Warto jednak zaznaczyć, że uszczegółowienie regulacji w zakresie cen transferowych nie tylko nakłada na podatników dodatkowe obowiązki, ale daje im również narzędzia do odpowiedniego zarządzania zmianami w obrębie grupy. Zmianami, które w dużej mierze podejmowane są na poziomie centralnym, często przy ograniczonej wiedzy zarządów lokalnych jednostek.
Najbardziej typowe przykłady restrukturyzacji dotyczą m.in. ograniczenia ich dotychczasowej działalności, np. poprzez zredukowanie roli podmiotu odpowiedzialnego za sprzedaż z roli dystrybutora prowadzącego działalność w pełnym zakresie do dystrybutora o ograniczonym ryzyku i funkcji (np. agenta). Analogicznie jest w przypadku działalności producenta w pełni funkcjonalnego, podnoszącego większość ryzyka, i konwersji jego roli do roli producenta kontraktowego. Typowym przykładem jest sytuacja, gdzie działalność produkcyjna prowadzona dotychczas dla niezależnych odbiorców będzie wykonywana dla podmiotu powiązanego, który wraz z przejęciem części związanej ze sprzedażą musi też przejąć dotychczasową sieć dystrybucji, kontrakty z klientami, firmami logistycznymi, który będzie odpowiadał za marketing i sprzedaż, składowanie etc. W rezultacie rola dotychczasowego producenta zostanie ograniczona do wytworzenia określonej ilości towarów – według zapotrzebowania podmiotu powiązanego. W świetle takich zmian marża realizowana przez producenta może spaść nawet z kilkunastu do kilku procent.
Restrukturyzacja może również polegać na transferze wartości niematerialnych i prawnych do wybranego podmiotu z grupy kapitałowej czy też wydzieleniu w ramach grupy jednostki odpowiedzialnej za określone działania (np. usługi księgowe, usługi zarządcze, usługi marketingowe etc.) do której przeniesione zostaną kompetencje w tym zakresie. Również i takie praktyki są często stosowane w ramach grup kapitałowych w ostatnim czasie.
Sam fakt dokonania zmian w zakresie pewnych czynności i działań podejmowanych na poziomie grupy i ustalenie nowych zasad rozliczeń jest jednak niewystarczający, aby uznać restrukturyzację za uzasadnioną i bezpieczną dla podmiotów biorących w niej udział. Takie działania pociągają za sobą wiele wątpliwości i kontrowersji, które powinny być rozstrzygnięte, przemyślane i odpowiednio udokumentowane przez strony uczestniczące w tych zmianach. Zgodnie z Wytycznymi OECD jednym z aspektów, który powinien być rozstrzygnięty, aby móc uznać zmiany za dokonane, jest wykazanie, że konwersja określonych działań/elementów ryzyka miała faktycznie miejsce oraz że dana zmiana i nowy podział kompetencji jest spójny z ekonomicznym charakterem danej transakcji. Podstawą do oceny zmian będących następstwem restrukturyzacji jest przede wszystkim analiza zapisów umownych i weryfikacja tych zapisów w kontekście prowadzonych w wyniku restrukturyzacji rozliczeń.