PARKIET: UBS Warburg - zdecydowanie kupować TP S.A.

Aktualizacja: 06.02.2017 04:25 Publikacja: 13.08.2000 14:58

Będący pionem bankowości inwestycyjnej szwajcarskiej grupy UBS AG bank UBS Warburg za przedmiot swojej głównej rekomendacji w Polsce wybrał TP SA, którą zaleca do zdecydowanego kupna. Cenę docelową akcji spółki określono na 45 zł, wobec 50 zł wcześniej. Wyjaśniono jednak, że redukcja jest skutkiem spadku wskaźników cenowych zachodnioeuropejskich odpowiedników polskiego operatora narodowego.

Analitycy tego banku wyrazili satysfakcję, że kontrola nad TP SA ?wreszcie? przeszła w ręce France Télécom. Są oni przeświadczeni, że odniesie ona korzyści z ?godnej pozazdroszczenia? pozycji, jaką zajmuje na rynku ta grupa francuska i spodziewa się, że do r. 2002 zatrudnienie w niej zostanie zmniejszone o 20%.

Podkreślono, że chociaż FT obejmuje tylko 25% akcji TP SA, to kontrolę nad zarządzaniem obejmuje natychmiast i ma prawo mianować trzech spośród pięciu członków zarządu. UBSW nie spodziewa się, aby mająca 10% akcji TP SA grupa Kulczyk Holding wywierała istotniejszy wpływ na zarządzanie i sądzi, że chociaż France Télécom ma opcję na wykupienie tego ostatniego pakietu po 5 latach, nastąpi to szybciej i pod koniec 2002 r. będzie już dysponować 51% akcji TP SA (Skarb Państwa będzie mieć ich wówczas 10%, a w obrocie swobodnym będzie znajdować się 39%). Zaznaczając, że jest to pogląd cyniczny, analitycy tego banku spodziewają się, że przynajmniej przez najbliższych 12 miesięcy, kiedy rząd będzie posiadał znaczny pakiet akcji TP SA mało prawdopodobne jest, aby energicznie wdrażał politykę, która podcinałaby zyski tej spółki.

Relację wartości przedsiębiorstwa do EBITDA w przypadku przewodowej części (wraz z wynikami finansowymi z działalności internetowej TP SA) oszacowano na ten rok na 7,1. Przeciętną stopę wzrostu EBITDA w latach 2000 ? 2003 dla operacji przewodowych UBSW prognozuje na 13%, gdy dla greckiego operatora OTE wyniesie ona 8,2, dla Matavu ? 5,5%, dla Deutsche Telekom ? 8,1%, a dla samej France Télécom -0,8%.

MK

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku