Tygodnik "Wprost" poinformował w zeszłym tygodniu w swoim internetowym wydaniu, że znany inwestor giełdowy Roman Karkosik złożył Grupie Lotos ofertę dotycząca dostaw ropy naftowej. Według pisma, transporty miałyby pochodzić ze źródeł rosyjskiej spółki Gazpromnieft, która należy do państwowego giganta Gazpromu. Surowiec zaś miałby być oferowany gdańskiemu koncernowi po cenie o około 10 USD niższej niż realizowane obecnie zakupy od głównego dostawcy ropy na polski rynek (w tym także do Grupy Lotos), czyli cypryjskiego pośrednika J&S Service & Investment.
Informacji tygodnika nie potwierdzili ani domniemany nowy dostawca ropy naftowej do gdańskiej rafinerii, ani jej potencjalny odbiorca. - Nie komentujemy tych informacji - powtórzyła nam to samo, co powiedziała już wcześniej "Wprost", Ewa Bałdyga, odpowiadająca za kontakty Romana Karkosika i jego spółek z mediami. Doniesień tygodnika nie potwierdził wczoraj w rozmowie z "Parkietem" również rzecznik Grupy Lotos Marcin Zachowicz.
Dlaczego kurs wzrósł?
Czy ponad 11-proc. wzrost akcji Skotanu ma jakiś związek z publikacją na temat dostaw ropy, jakie Grupie Lotos miałby zapewnić Roman Karkosik? - W ogóle nie będziemy komentować informacji tygodnika "Wprost" - powiedział nam wczoraj wiceprezes Skotanu Jacek Kostrzewa. Nie chciał też dywagować na temat wczorajszej zwyżki kursu. - Wszystkie istotne dla naszej firmy informacje publikujemy na bieżąco - stwierdził tylko.
Skotan jest uważany za spółkę, której core-biznesem jest - a dokładniej ma być - produkcja biopaliw. Jednak obowiązujące obecnie (od 1 stycznia 2006 r.) stawki tzw. ulgi akcyzowej na biokomponenty czynią produkcję i sprzedaż biopaliw na polskim rynku całkowicie nieopłacalną. Właśnie tą sprawą zajął się ostatnio wicepremier i minister rolnictwa Andrzej Lepper. Jednak - jak wynika z informacji "Parkietu" - rząd ma się na razie skoncentrować tylko na dopłatach do upraw roślin energetycznych, a problemem akcyzy, który bezpośrednio dotyczy Skotanu, miałby się zająć dopiero po tym, jak swoje rozwiązania zaproponuje Sejm. Trudno więc przypuszczać, że to właśnie wczorajsze informacje na temat postępu prac rządu nad biopaliwowymi uregulowaniami prawnymi spowodowały wzrost kursu Skotanu.