Porozumienie z Energinet.dk w sprawie możliwości współpracy w realizacji gazociągu Baltic Pipe jest częścią prac nad połączeniem Polski ze złożami skandynawskimi, które obecnie prowadzi PGNiG.
Baltic Pipe jest powiązany z projektem Skanled, tzn. gazociągiem, który połączy Norwegię ze Szwecją i Danią z możliwością połączenia poprzez duński system gazowniczy z Polską.
- Porozumienie z Energinet.dk to ważny krok w realizacji naszych strategicznych zamierzeń - dywersyfikacji kierunków dostaw gazu do Polski. PGNiG bada także możliwości przesyłu gazu ze złóż Skarv i Snadd należących do spółki oraz importu norweskiego gazu poprzez gazociąg Skanled przy wykorzystaniu duńskiego systemu gazociągów oraz Baltic Pipe - powiedział prezes zarządu PGNiG, Krzysztof Głogowski, cytowany w komunikacie.
Spółka poinformowała, że będzie rozważać możliwość samodzielnego finansowania realizacji projektu Baltic Pipe, co w konsekwencji oznaczałoby, że gazociąg byłby własnością PGNiG.
Ze względów handlowych, PGNiG i Energinet.dk opracują również wariant,który stworzy możliwość dwukierunkowych dostaw pomiędzy Polską i Danią. Z tej perspektywy będzie można uznać Baltic Pipe jako połączenie międzysystemowe, dające stronom większą elastyczność w kształtowaniu własnej polityki handlowej.