Ciech przedstawi w czerwcu strategię zakładającą rozwój organiczny i przejęcia

Warszawa, 10.05.2007 (ISB) - Strategia spółki chemicznej Ciech na okres do 2011 roku, która zostanie opublikowana w czerwcu, będzie zakładać przede wszystkim rozwój organiczny, ale także możliwość kolejnych przejęć, poinformował w czwartek prezes spółki Mirosław Kochalski.

Aktualizacja: 21.02.2017 05:04 Publikacja: 10.05.2007 12:43

"Przewidujemy upublicznienie strategii w czerwcu, nie później niż na WZA, po zakończeniu wszystkich technicznych elementów związanych z transferem akcji Ciechu do Skarbu Państwa z Kompanii Węglowej" - powiedział Kochalski podczas konferencji prasowej.

Dodał, że zarząd zajmie się strategią w najbliższy piątek, a rada nadzorcza - w sobotę.

W środę Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) podpisało umowę o przekazaniu Kompanii Węglowej (KW) 5 mln akcji KGHM Polska Miedź, 1,9 mln akcji Zakładów Azotowych Puławy, 5,6 mln akcji Ruchu i 11 tys. akcji Kopeksu w zamian za 10,27 mln akcji (36,68%) Ciechu, wniesionych w formie aportu do KW jesienią 2005 roku.

"W strategii szczególnie ważny i eksponowany będzie rozwój organiczny i wykorzystanie posiadanych aktywów, ale będzie ona także zakładała możliwość przeprowadzenia akwizycji" - powiedział też Kochalski.

Kochalski powiedział, że akwizycje mogą być przeprowadzone zarówno w Polsce, jak i za granicą, nie chciał jednak podać szczegółów. Podkreślił jedynie, że Ciechu nie interesuje inwestycja czysto kapitałowa, a osiągnięcie docelowo pakietu kontrolnego, choć cel ten może być realizowany w kilku etapach.

"Każdy z polskich podmiotów był dokładnie analizowany z punktu widzenia możliwych z nim synergii" - powiedział prezes.

W wywiadzie dla czwartkowej "Gazety Prawnej" Kochalski powiedział, że Ciech jest zainteresowany głównie akwizycjami w Polsce.

"I tu sprawa jest jasna - są trzy potencjalne cele przejęć: Zakłady Chemiczne Police oraz Zakłady Azotowe Puławy i Tarnów. Naszą ambicją jest zbudowanie silnej grupy chemicznej i jedna z tych trzech akwizycji, w połączeniu z programem rozwoju wewnętrznego, pozwoliłaby nam to osiągnać" - powiedział Kochalski "GP".

Prezes poinformował też podczas czwartkowej konferencji, że spółka na inwestycje w rozwój organiczny i akwizycje jest w stanie wygenerować blisko 1 mld zł, w tym 150-200 mln zł środków własnych i ok. 200 mln euro z obligacji niezamiennych.

Niedawno chemiczna spółka przejęła rumuńskiego producenta sody, firmę Govora, a także dwa mniejsze zakłady z grupy Wielkiej Syntezy Chemicznej - ZCH Zachem i Zch Organika-Sarzyna. (ISB)

tom

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego