PGNiG sprzeda spółkę Polskie LNG państwowej firmie Gaz-System do końca XI

Warszawa, 28.08.2008 (ISB) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) sprzeda najdalej do końca listopada 100% udziałów w spółce Polskie LNG, powołanej do budowy terminalu do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu, wynika z informacji Macieja Wewióra, rzecznika Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP).

Aktualizacja: 26.02.2017 14:10 Publikacja: 28.08.2008 15:42

"Objęcie udziałów przez Gaz-System SA, które w 100% należy do Skarbu Państwa, w spółce budującej terminal LNG, ma na celu zapewnienie kontroli państwa nad strategiczną inwestycją zapewniającą bezpieczeństwo energetyczne kraju" - czytamy komunikacie przekazanym przez rzecznika w czwartek po spotkaniu w tej sprawie.

Na początku ubiegłego tygodnia uchwałę dotyczącą objęcia przez Gaz-System 100% udziałów w spółce Polskie LNG Sp. z o.o. podjął rząd.

Według informacji z MSP, do końca października PGNiG przedstawi ofertę sprzedaży udziałów w Polskim LNG na rzecz Gaz-Systemu. "Do sfinalizowania transakcji konieczne będzie uzyskanie stosownych zgód korporacyjnych obu spółek. Cały proces powinien się zakończyć w listopadzie i nie zakłóci harmonogramu prac przyjętego przez Polskie LNG Sp. z o.o. w związku z budową terminalu i uzyskaniem stosownych zgód formalnych" - czytamy dalej w komunikacie MSP.

Resort skarbu poinformował, że PGNiG pozostanie odpowiedzialny za zakup skroplonego gazu ziemnego z wykorzystaniem terminala.

"Objęcie udziałów przez Gaz-System SA nie będzie miało wpływu na finansowanie projektu, które zorganizuje spółka Polskie LNG. Planowane jest pozyskanie finansowanie typu Project Finance" - głosi też komunikat.

W połowie sierpnia PGNiG podawało, że terminal do importu i przerabiania gazu skroplonego (LNG) zostanie uruchomiony pod koniec 2014 roku.

W maju spółka informowała, że do końca tego roku chce otrzymać pozwolenie na budowę terminala w Świnoujściu i wtedy będzie mogła podać spodziewany termin zakończenia inwestycji.

Według wcześniejszych informacji, rozpoczęcie regazyfikacji planowano na drugą połowę 2011 roku. Wymieniane przez spółkę źródła dostaw to Algieria, Egipt, Libia, Nigeria, Norwegia i Katar.

Zakłada się, że początkowa zdolność terminalu będzie wynosić 2,5 mld m. sześc. rocznie, czyli 1,8 mln ton gazu LNG. Terminal ma zostać zaprojektowany w taki sposób, że możliwe będzie rozbudowanie jego przepustowości do poziomu 5,0-7,5 mld m. sześc. rocznie, jeżeli będzie to uzasadnione zwiększonym popytem na gaz.

Obecnie obowiązuje wycena budowy LNG w wysokości ok. 450 mln euro, która pochodzi ze studium wykonalności, jednak na jesieni szacunek kosztów po analizie projektu może być skorygowany w górę. (ISB)

maza/tom

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego