O godzinie 11.10 w czwartek kurs PGNiG zwyżkował o 2,9 procent do 3,19 złotego, podczas gdy WIG20 spadał o 0,7 procent. Od początku roku notowania PGNiG straciły niemal 40 procent.
W kwietniu regulator zezwolił PGNiG na podwyżkę taryf o średnio 14 procent. W sierpniu PGNiG wystąpiło z kolejnym wnioskiem o podwyżkę w wysokości 17,4 procent, która miałaby zacząć obowiązywać w październiku.
PGNiG argumentuje, że płaci za gaz według stawek rynkowych, a ceny po jakich sprzedaje go w kraju są regulowane, co naraża firmę na straty. Ceny importowe gazu zależą od cen ropy, które w lipcu osiągnęły rekordowo wysoki poziom. Według PGNiG notowania ropy naftowej przekładają się na ceny gazu z około dziewięciomiesięcznym opóźnieniem. Gaz z importu stanowi dwie trzecie sprzedaży tego paliwa w PGNiG.
W czwartek przed południem znacznie gorzej od rynku zachowywały się notowania Cersanitu SA. O godzinie 11.10 kurs producenta ceramiki sanitarnej spadał o 4,3 procent. W ocenie maklerów wynika to z umocnienia złotego po deklaracji premiera o dacie wejścia do strefy euro. Mocniejszy złoty bije w kurs tego eksportera.
(Autor: Adrian Krajewski; Redagował: Paweł Bernat) (([email protected], +48 22 653 9700, Reuters Messaging: [email protected]))