Miałaby ona implementować dyrektywę unijną UCITS IV, upraszczającą i usprawniającą działanie funduszy na wspólnym rynku europejskim. Jej wdrożenie już jest spóźnione – powinno nastąpić do 30 czerwca.
Zmiany przewidują m.in., że zagraniczne TFI mogłyby zarządzać funduszami, które w Polsce już istnieją oraz tworzyć na terytorium Polski nowe fundusze. Dotychczas fundusz, jako osoba prawna, musiał mieć siedzibę w kraju pochodzenia firmy zarządzającej. Teraz podmioty zagraniczne będą mogły zarządzać funduszami z siedzibą w Polsce (tworzonymi i istniejącymi na bazie prawa polskiego). To właśnie rozwiązanie tej sprawy przyczyniło się w dużej mierze do opóźnienia w procesie ustawodawczym.
Do tej pory zagraniczna spółka, chcąc zbywać jednostki uczestnictwa swoich funduszy w Polsce, musiała wystąpić o zgodę KNF. Teraz taki zamiar będzie zgłaszała urzędowi nadzoru w kraju pochodzenia, który przekaże zgłoszenie Komisji. Jeszcze zanim KNF wyda ostateczną zgodę, spółka będzie mogła rozpocząć działalność w Polsce.