W ciągu ostatnich 30 dni, do 5 sierpnia, fundusze akcji traciły średnio 12 proc.. W przypadku funduszy małych i średnich spółek (MIŚS) było to o kilka procent więcej. Stopy zwrotu funduszy inwestujących w akcje MiŚS dokładnie oddają to, co dzieje się ze sprzedażą funduszy inwestujących w małe i średnie spółki. Od kwietnia przewaga umorzeń nad wpłatami wynosi 150,2 mln zł i jak wskazują analitycy, dane za lipiec, które zostaną opublikowane przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami w najbliższych dniach, tylko pogłębią tę tendencję.
Zjazd o 31,5 proc. w ciągu dwóch miesięcy
Na złe wyniki „maluchów" miały wpływ spadki indeksu sWIG80 o 31,5 proc. od początku czerwca, do poziomu najniższego od 2009 r. – Jeśli przeanalizowalibyśmy zachowanie spółek spoza trzech głównych indeksów, a więc najmniejsze spółki na polskiej giełdzie, spadki w czerwcu i lipcu sięgały w niektórych przypadkach nawet 50 proc. – zwraca uwagę Magdalena Zajączkowska-Ejsymont, zastępca dyrektora departamentu zarządzania portfelami akcyjnymi w PKO TFI. – To wszystko się działo, pomimo braku negatywnych informacji z tych spółek – podkreśla.
Jej zdaniem istotny wpływ na przecenę małych i średnich spółek mają umorzenia jednostek funduszy inwestujących w tę klasę aktywów. Negatywny bilans sprzedaży, biorąc pod uwagę wielkość tych funduszy, jest znaczący. – Przy jednoczesnym zmniejszeniu środków napływających do OFE, podaż niepłynnych akcji małych i średnich przedsiębiorstw zepchnęła ich kursy, w niektórych przypadkach, do poziomów z 2009 roku – uważa zarządzająca z PKO TFI i jednocześnie podkreśla, że obecne zniżki mogą być dla inwestorów dobrą okazją do zwiększenia zaangażowania w wielu przedsiębiorstwach bardzo atrakcyjnych pod względem wyceny. – Pytanie brzmi jedynie, jak będzie kształtowało się saldo napływów i umorzeń w funduszach w najbliższym okresie – zastanawia się.
Zarządzany przez nią fundusz, PKO Akcji Małych i Średnich Spółek, na tle całej kategorii wypada całkiem nieźle. W ciągu ostatniego miesiąca tracił „tylko" 9 proc. W tym samym czasie, Investor TOP 25 Małych Spółek był ponad 17 proc. pod kreską.
W dłuższej perspektywie, w tej kategorii funduszy jednymi z najmniej stratnych okazały się fundusze KBC. KBC Portfel Akcji Średnich Spółek oraz KBC Akcji Małych i Średnich Spółek inwestują jednak głównie w średnie firmy. Wzorcowy portfel tego drugiego funduszu składa się jedynie w 30 proc. z akcji spółek z indeksu sWIG80, dlatego jego wyniki tak bardzo nie zależą od kondycji najmniejszych firm notowanych na warszawskim parkiecie. Dzięki temu w ciągu ostatnich 12 miesięcy uczestnicy funduszy KBC Portfel Akcji Średnich Spółek oraz KBC Akcji Małych i Średnich Spółek stracili odpowiednio 6,3 proc. oraz 8 proc.