Z kolei niekorzystne tendencje nadal oddziałują na banki Bułgarii, Rumunii i Chorwacji, ale zachowują one elastyczność i odporność na wstrząsy gwarantujące stabilną perspektywę. Bilans czynników ryzyka pozostaje negatywny dla banków Węgier i Słowenii.
Agencja przewiduje, że w 2012 roku nastąpi pogorszenie aktywów banków w regionie, nawet jeśli w niektórych krajach ten rok przyniósł ich niewielką poprawę lub stabilizację. Te oczekiwania są efektem słabnącego wzrostu gospodarczego w strefie euro, który wpłynie na kondycję gospodarek w krajach naszego regionu. To wywoła dodatkową presję na banki w Słowenii i na Węgrzech, gdzie poduszka kapitałowa jest stosunkowo mała.
Fitch uważa, że spółki matki będą stopniowo wycofywać się z finansowania swych spółek tam, gdzie pozwala na to ich pozycja płynnościowa. W krótkim i średnim terminie prawdopodobnie ograniczy to wzrost akcji kredytowej i spowoduje presję na marże, zwłaszcza na rynkach bardziej uzależnionych od finansowania zagranicznego, takich jak Węgry, Słowenia i Rumunia. Jednak w długim okresie mniejsze uzależnienie od finansowania zewnętrznego wpłynie pozytywnie na stabilność sektora w regionie.