Co to jest cross (dosł. krzyż) walutowy? Chodzi o parę walutową, która została zbudowana w oparciu o dwie inne pary. Przykładowo, na bazie USD/PLN (dolar/złoty) i USD/CZK (dolar/korona czeska) zbudować można parę CZK/PLN. Wystarczy wykonać prostą matematyczną kalkulację: kurs USD/PLN podzielić przez USD/CZK. Zobrazujmy to na konkretnych liczbach. Jeśli USD/PLN wynosi np. 3,18, a USD/CZK sięga 18,80, to z tego wynika, że kurs CZK/PLN równy jest 0,1691.
Często przyjmuje się po prostu, że cross to dowolna para, w której nie ma amerykańskiego dolara, czyli najważniejszej waluty świata. W takim ujęciu nawet np. kluczowy dla polskiej gospodarki kurs EUR/PLN to cross. Chodzi jednak nie tyle o przyjętą konwencję nazywania kursów, ile o różne praktyczne niuanse związane z „krzyżami".
Kursy ściśle powiązane
Po pierwsze tworzenie crossów pozwala traderom zgłębiać fundamentalne prawa rządzące notowaniami. Dobrym przykładem jest sytuacja, w której kurs danej waluty jest w pewien sposób usztywniony. Tak jest z litewskim litem, który od 2002 r. powiązany jest z euro. Kurs EUR/LTL utrzymywany jest na stałym poziomie 3,4528. To powoduje określone konsekwencje dla wszystkich innych par walutowych, w jakich występuje lit, przykładowo LTL/PLN (lit/złoty). Prosta matematyka podpowiada, że aby stworzyć cross LTL/PLN, można kurs EUR/PLN podzielić przez?EUR/LTL. Skoro kurs EUR/LTL jest sztywny i wynosi 3,4528, to mamy taki wzór: LTL/PLN = (EUR/PLN)/3,4528. Relacja ta tłumaczy wzajemne zmiany kursów lita i złotego, co ma np. konkretne konsekwencje dla wymiany handlowej między Litwą i Polską.
Lit to dość egzotyczna i mało płynna waluta, ale tego typu zależności dotyczą czasem nawet najważniejszych światowych jednostek monetarnych. Świetnym przykładem jest ostatnio frank szwajcarski. We wrześniu ubiegłego roku Szwajcarski Bank Narodowy, obawiając się fatalnych dla tamtejszej gospodarki skutków gwałtownego umacniania się franka, ustawił zaporę na poziomie 1,20 CHF za EUR i zapowiedział obronę jej za wszelką cenę. Innymi słowy kurs EUR/CHF nie może spaść poniżej 1,20, bo wtedy SNB przystąpi do działania, drukując franki i zwiększając tym samym ich podaż. Jak na razie interwencja okazuje się bardzo skuteczna, co sprawia, że gracze na rynku walutowym muszą uwzględniać ten fakt, handlując jakąkolwiek parą, w której jest frank.
Bariera dla franka i konsekwencje
Bariera 1,20 CHF za EUR ma kluczowe znaczenie na przykład dla notowań pary USD/CHF, która na pierwszy rzut oka ma niewiele wspólnego z interwencją ze strony SNB. Kurs USD/CHF można obliczyć, dzieląc EUR/CHF przez EUR/USD. Otrzymujemy wzór: USD/CHF = 1,20/(EUR/USD). W odróżnieniu od omówionego wcześniej lita, 1,20 to nie tyle sztywny pułap, lecz jedynie dolna granica.