Spośród 312 produktów strukturyzowanych zakończonych w okresie styczeń-czerwiec 2012, zysk przyniosło 125 struktur (40,06 proc.), stratę 33 (10,58 proc.), a 154 produkty (49,36 proc.) dały inwestorom jedynie zwrot zainwestowanego kapitału – wynika z danych zebranych przez Open Finance. Niestety, bardzo słabo wygląda stopa zwrotu z produktów zakończonych zyskiem – wynosi ona zaledwie 1,62 proc. rocznie. Rok wcześniej było to trzy razy więcej - 4,88 proc. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, odsetek zyskownych inwestycji spadł z 66 do 40 proc.
Zarobkiem 5 proc. lub więcej w skali roku zakończyło się 49 struktur (15,7 proc., podczas gdy przed rokiem odsetek ten wynosił 39,9 proc.). 10 lub więcej proc. rocznie przyniosły zaledwie 24 produkty (7,69 proc., rok temu taki zysk przyniosła co czwarta zakończona struktura).
Surowce i strategie surowcowe to dwa różne aktywa
W pierwszym półroczu zdecydowanie najlepiej wypadły struktury oparte na notowaniach surowców - średnia stopa zwrotu z 25 tego rodzaju produktów wyniosła 4,48 proc. rocznie. Na drugim miejscu znalazły się kursy walut (średni zysk wyniósł 2,5 proc.). Na kolejnych pozycjach uplasowały się rynki equity (akcje, indeksy giełdowe), które zarobiły średnio 1,08 proc.; produkty oparte na wielosektorowych strategiach inwestycyjnych przyniosły 0,49 proc. rocznie, a inwestycje, w których zysk zależał od notowań surowcowych strategii straciły średnio 0,49 proc.
Przepis na sukces nie istnieje
W porównaniu do wyników struktur zakończonych w całym 2011 r., całkowite przetasowanie nastąpiło w rankingu najlepszych instytucji pod względem liczby produktów strukturyzowanych, które w analizowanym okresie zakończyły się zyskiem. W przekroju całego ubiegłego roku najskuteczniejszy był Bank Pekao. Wszystkie struktury oferowane przez ten bank, zakończone w 2011 r. , przyniosły zyski; osiem z dziewięciu produktów co najmniej 5 proc. Średnia stopa zwrotu wyniosła 8,67 proc. W okresie styczeń – czerwiec 2012 zdecydowanie dominowały natomiast dwie instytucje – NWAI i Deutsche Bank PBC. Średnia stopu zwrotu z 5 struktur zaoferowanych przez NWAI, które zakończyły się w tym okresie, wyniosła aż 9,21 proc. Z kolei 9 produktów DB PBC przyniosło średnio 8,73 proc.
Ubiegłoroczny zwycięzca, Bank Pekao, uplasował się dopiero na dziewiątym miejscu zestawienia. Średnia stopa zwrotu spośród 9 zakończonych produktów wyniosła jedynie 2,27 proc. – To najlepiej świadczy o tym, że nikt nie ma recepty na sukces na tym rynku, a rozwiązania, które w przeszłości przyniosły sukces, wcale nie muszą być idealne w późniejszym czasie – komentuje Marcin Krasoń, analityk Open Finance.