Mogą w niej brać udział inwestorzy reprezentujący ponad 5 proc. ogólnej liczby jednostek uczestnictwa Idea Premium SFIO. Również grupa inwestorów, którzy łącznie przekraczają 5 proc. udziałów w funduszu, może wybrać wspólnego przedstawiciela do rady inwestorów.
Rady inwestorów przewiduje ustawa o funduszach inwestycyjnych – mogą ją tworzyć uczestnicy specjalistycznych funduszy otwartych (SFIO) lub uczestnicy funduszy zamkniętych (FIZ). – W przypadku funduszy inwestujących na rynku kapitałowym rady inwestorów w praktyce nie funkcjonują. Zwykle uczestnicy funduszy posiadają poniżej 5 proc. liczby jednostek/certyfikatów, trudno więc o wymaganą w ustawie reprezentację – mówi Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI
W przypadku Idea Premium sytuacja może być jednak inna. Po raz pierwszy w historii polskiego rynku funduszy utworzenie rady inwestorów wymogła na TFI Komisja Nadzoru Finansowego. Nadzór zgodził się na zawieszenie wypłat z Idea Premium SFIO do 16 września (łącznie na dwa miesiące, zamiast planowanych początkowo dwóch tygodni), pod warunkiem że Idea TFI umożliwi jego uczestnikom utworzenie rady inwestorów.
Dodatkowo w Idea Premium spełniony jest istotny warunek – przynajmniej jednemu dużemu inwestorowi powinno zależeć na uczestnictwie w radzie. Z naszych informacji wynika, że na koniec czerwca aktywa klientów Aegona ulokowane w funduszu Idea Premium wynosiły ponad 300 mln zł. To prawie połowa wszystkich aktywów funduszu. Znacznymi inwestorami są również inni ubezpieczyciele, którzy jednak już wycofali się ze współpracy z Idea TFI – Axa, Skandia i Nordea. Ich interesy mogą być inne niż Aegona.