Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Kilkuletnie mieszkania z rynku wtórnego cieszą się zainteresowaniem szczególnie tych osób, które nie chcą albo nie mogą długo czekać na odbiór lokalu od dewelopera
Z analiz portalu Nieruchomosci-online.pl wynika, że na początku czerwca w ofercie rynku wtórnego było niemal 9 tys. mieszkań wybudowanych po 2020 roku. – Takie pięcioletnie lokale stanowią 14 proc. całej puli mieszkań z drugiej ręki, które są dostępne w naszym portalu – szacuje Rafał Bieńkowski, ekspert serwisu Nieruchomosci-online.pl, dodając, że to wcale nie tak mało.
– Wiele, jak zawsze, zależy od lokalnego rynku. Wystarczy wspomnieć, że ponad połowa z tych prawie 9 tys. nowych-starych mieszkań dostępnych jest w dziesięciu największych miastach – wskazuje Rafał Bieńkowski.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Bezpośrednie inwestycje w nieruchomości komercyjne dostępne są dla wąskiego grona. Potrzeba instrumentów zdolnych kumulować kapitał Polaków. Trzeba też zmian w lokowaniu w mieszkaniach.
Wielka wielofunkcyjna inwestycja w Pruszczu ma szansę zmienić geografię metropolii gdańskiej – mówią Bartłomiej Oset, wiceprezes NDI Development, i architekt Szymon Wojciechowski, partner i prezes pracowni APA Wojciechowski Architekci.
Kilkadziesiąt, a nawet kilkaset milionów złotych płacą deweloperzy za działki. Nie boją się też zabudowanych terenów. Ziemię pod mieszkania oddają im m.in. biurowce i obiekty handlowe.
Kolejna platforma PRS w Polsce spienięża część mieszkań, oferując je nabywcom detalicznym. W sumie to 185 lokali w stanie deweloperskim i ponad 2 tys. gotowych.
Chcemy sprzedawać w Polsce około tysiąca mieszkań rocznie, co wydaje się celem bardzo ambitnym, ale do osiągnięcia w perspektywie trzech lat. Grupa chce też zaistnieć na rynku generalnego wykonawstwa – zapowiada Leszek Stankiewicz, nowy prezes YIT Polska.
W maju złożono już niemal tyle wniosków o pożyczkę, co w miesiącach obowiązywania programu „Bezpieczny kredyt”.