Chiński przemysł kurczy się z powodu ceł

Odczyt wskaźnika PMI, mierzącego koniunkturę w chińskim przemyśle, okazał się dużo gorszy niż prognozowano. Sugeruje on spadek aktywności w tym sektorze.

Publikacja: 03.06.2025 09:07

Chiński przemysł kurczy się z powodu ceł

Foto: Qilai Shen/Bloomberg

Wskaźnik PMI dla chińskiego przemysłu, liczony przez firmy Caixin i S&P Global, spadł z 50,4 pkt w kwietniu do 48,3 pkt w maju. Średnio spodziewano się, że wzrośnie on do 50,6 pkt. Po raz pierwszy od września zeszłego roku spadł poniżej 50, czyli granicy oddzielającej wzrost od spadku. Wszystko wskazuje na to, że to pogorszenie koniunktury było skutkiem wojny handlowej z USA.

Czytaj więcej

Bessent: Negocjacje z Chinami lekko utknęły. Potrzebna będzie rozmowa Trumpa z Xi?

Na co wskazują chińskie dane PMI?

"Spadek popytu zagranicznego przyspieszył w maju, a wskaźnik nowych zamówień eksportowych spadł do najniższego poziomu od lipca 2023 roku" - wskazują analitycy Caixin. Całkowite nowe zamówienia, będące wskaźnikiem ogólnego popytu, również skurczyły się po raz pierwszy od ośmiu miesięcy. Sytuacja na rynku pracy pozostała trudna, z zatrudnieniem malejącym drugi miesiąc z rzędu i w najszybszym tempie od stycznia, według sondażu. Co istotne, zapasy wyrobów gotowych w fabrykach wzrosły po raz pierwszy od czterech miesięcy z powodu spadku sprzedaży i opóźnień w wysyłkach zagranicznych.

- Niepewność w środowisku handlu zagranicznego wzrosła, dodając do krajowych trudności gospodarczych” – powiedział Wang Zhe, starszy ekonomista w Caixin Insight Group, dodając, że „główne wskaźniki makroekonomiczne wykazały wyraźne osłabienie na początku drugiego kwartału”.

Czytaj więcej

Rynki cieszą się z rozejmu Pekinu z Waszyngtonem

Odczyt wskaźnika PMI przygotowanego przez Caixin i S&P Global pojawił się po oficjalnym PMI (przygotowanym przez instytucje państwowe i skupiającym się na dużych firmach przemysłowych) opublikowanym w sobotę, który pokazał, że aktywność produkcyjna w Chinach skurczyła się drugi miesiąc z rzędu w maju, choć nieznacznie wzrosła do 49,5 z 49 w kwietniu, co wskazuje na wczesne oznaki stabilizacji w sektorze. „Rozbieżność między oficjalnym a prywatnym PMI może być częściowo spowodowana różnicami w czasie przeprowadzania sondaży”  - stwierdzili ekonomiści z Goldman Sachs we wtorkowej notatce, zauważając, że wpływ deeskalacji ceł w połowie maja mógł nie być jeszcze odczuwalny przez respondentów Caixin PMI w czasie badania.

- Wskaźniki PMI sugerują, że zeszłomiesięczne zawieszenie broni w handlu USA-Chiny nie wystarczyło, aby zapobiec szerszej utracie impetu gospodarczego w maju. Przy wysokich cłach i utrzymujących się strukturalnych przeciwnościach oczekujemy, że wzrost spowolni do zaledwie 3,5% w tym roku – ocenia Zichun Huang, ekonomista Capital Economics.

Gospodarka światowa
Kryzys już tu jest. Wszystkie starzejące się ręce na pokład
Gospodarka światowa
Ceny producentów w Niemczech spadły w czerwcu zgodnie z oczekiwaniami
Gospodarka światowa
Unia uderza w rosyjską ropę i jej nabywców. Pułap cenowy w dół, sankcje na Indie i Turcję
Gospodarka światowa
Członek Fed zdecydowanie za obniżką stóp procentowych w lipcu
Gospodarka światowa
Jakie karty posiada Europa w rozgrywce handlowej z Ameryką?
Gospodarka światowa
USA: maleje liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych