Teraz w Komisji Nadzoru Finansowego jest aż 38 prospektów emisyjnych debiutantów – z tego 25 postępowań jest zawieszonych. Wiele firm, obserwując niespokojną sytuację na rynku, wybrało strategię na przeczekanie. Pytanie tylko, czy potem będzie lepiej. Zapowiedziane przez rząd zmiany w OFE zmarginalizują rolę funduszy na rynku. A przecież OFE były jednym z kluczowych kupujących w ofertach publicznych. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że część „maruderów" teraz ruszy z ofertami, dopóki OFE są w grze.
– Ci, którzy zdążą, to faktycznie powinni się pośpieszyć, bo jak zmiany w OFE wejdą w życie, to przez jakiś czas może być nerwowo. Nie będzie wiadomo, ile osób wypisze się z OFE – mówi Marcin Materna, szef działu analiz Millennium DM. Zaznacza jednocześnie, że w obecnej sytuacji spółki dostaną gorszą wycenę. – To niestety jeden ze skutków nieprzemyślanych planów rządu – czyli ograniczenie kapitału dla nowych spółek do czasu wyklarowania się całej sytuacji – mówi.
Fundusze będą ostrożniejsze
Zapytaliśmy przedstawicieli funduszy, czy zamierzają się spieszyć, by kupować akcje debiutantów, zanim zmiany wejdą w życie. – Dopóki nie będą znane szczegóły zapowiedzianych rozwiązań, trudno oczekiwać znaczącej aktywności. Może przecież dojść do sytuacji, że równoczesne wprowadzenie suwaka i dobrowolności składki spowoduje, że OFE będą zmuszone do sprzedaży akcji – mówi Marcin Żółtek, członek zarządu Aviva PTE. Zaznacza przy tym, że OFE nadal będą z zainteresowaniem analizować IPO dobrych spółek. Wtóruje mu Piotr Bień, zarządzający w ING PTE. Nie ma wątpliwości, że fundusze emerytalne będą dużo ostrożniej podchodzić zarówno do nowych emisji, jak i akcji sprzedawanych przez obecnych akcjonariuszy.
– Głównym powodem jest zmniejszenie wartości aktywów pod zarządzaniem. W krótkim terminie dodatkowym elementem, który należy mieć na uwadze, jest brak szczegółów dotyczących przyszłej polityki inwestycyjnej OFE – mówi. Dodaje, że zapowiedzi polityków są zbyt ogólne, żeby zbudować na nich rozsądną strategię inwestycyjną w zmienionych warunkach.
Małe czy duże?
W kolejce do wejścia na giełdę czekają m.in. dwie spółki z portfela Skarbu Państwa: Energa i PKP Cargo. Podtrzymują plan tegorocznego debiutu. Tymczasem marginalizacja roli OFE najmocniej uderzy właśnie w spółki Skarbu Państwa.