Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jeszcze niedawno przyszłość polskiego rynku kapitałowego rysowała się w jasnych barwach. Warszawa miała się stać środkowoeuropejskim centrum finansowym, czego symbolem miało być przejęcie wiedeńskiej giełdy przez GPW. Tymczasem z przejęcia nici, a na giełdzie panuje marazm po częściowym demontażu OFE. Jaka jest realistyczna ocena potencjału Warszawy?
Ocena perspektyw Warszawy jako centrum kapitałowego regionu może faktycznie wydawać się lekko pesymistyczna, jeśli spojrzymy tylko przez pryzmat niższej obecnie liczby nowych emisji na rynkach akcji i obligacji. Ale na tle regionu stolica pozostaje zdecydowanym liderem rozwoju i zaawansowania rynku kapitałowego. Ogromna w tym zasługa giełdy, która pozostaje wizytówką Warszawy. A to nie jest przecież jedyna instytucja na polskim rynku kapitałowym. Mamy na przykład znaczącą obecność banków inwestycyjnych, sektora zarządzania aktywami, firm prawniczych i doradczych obsługujących operacyjnie z Warszawy coraz szerszą bazę klientów w regionie. Polska staje się też jedną z najlepszych w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) lokalizacji dla wyspecjalizowanych centrów outsourcingu procesów biznesowych dla wielu podmiotów międzynarodowych, w tym najlepszych światowych marek branży finansowej. Nie powiedziałbym więc, że Warszawa pogrążyła się w stagnacji, co najwyżej jej rozwój jako centrum kapitałowego i biznesowego regionu podąża nieco innym torem, niż zapowiadało się to jakiś czas temu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pierwsze trzy miejsca w tegorocznym rankingu największych spółek technologicznych Europy Środkowo-Wschodniej zajęły estoński fintech Wise oraz InPost i Allegro - spółki z Polski.
Planowane przez rząd inwestycje trudno uznać za przełomowe. Kluczowe obecnie jest to, by je odpowiednio wykorzystać – mówi Piotr Bielski, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych w Santander BM.
Polska sprzeciwi się traktatowi o wolnym handlu z krajami Mercosuru w obecnym kształcie – oznajmił premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem Rady Ministrów. Problem w tym, ze umowa z Mercosur nie ma jeszcze ostatecznego kształtu, bo negocjacje trwają.
Według Instytutu Gospodarki Międzynarodowej Petersona Economic Sanctions Reconsidered jedynie 34 proc. ze 174 badanych przypadków zastosowania sankcji w XX wieku odniosło sukces.
Po porażce 1:2 z Holandią Polska mierzy się w drugim meczu fazy grupowej Euro 2024 z Austrią. Początek meczu - o godzinie 18.
Ze Stanisławem Waczkowskim, wiceprezesem Ipopemy Securities i szefem zespołu maklerskiego w tej spółce, rozmawia Konrad Krasuski