Agencja Moody's podniosła ratingi Argentyny o dwa stopnie

Agencja Moody's podniosła rating rządu Argentyny dla długoterminowych emitentów walut obcych i krajowych z „Caa3” do „Caa1”, co oznacza wzrost o dwa stopnie, choć rating nadal znajduje się na tzw. poziomie śmieciowym, czyli nieinwestycyjnym.

Publikacja: 18.07.2025 09:17

Agencja Moody's podniosła ratingi Argentyny o dwa stopnie

Foto: Adobestock

Foto: parkiet.com

Moody’s po raz drugi w tym roku podniosła ocenę wiarygodności kredytowej Argentyny, uzasadniając to złagodzeniem kontroli walutowej i wsparciem ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Agencja ratingowa zmieniła również perspektywę ratingu z pozytywnej na stabilną. „Podwyższenie ratingu odzwierciedla nasz pogląd, że szeroko zakrojona liberalizacja rynku walutowego i (w mniejszym stopniu) kontrola kapitału, wraz z nowym programem Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), wspierają dostępność płynności w twardej walucie i zmniejszają presję na finanse zewnętrzne” – podała agencja Moody's w oświadczeniu. „Zmniejsza to prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia kredytowego”.

„Podwyższenie ratingu odzwierciedla spadek ryzyka wystąpienia zdarzenia kredytowego, ponieważ stopniowe znoszenie ograniczeń walutowych umożliwia przejście w kierunku bardziej solidnego systemu walutowego opartego na budowaniu buforów rezerw walutowych” – podała agencja Moody’s w nocie.

Perspektywy, jak dodano, równoważą pozytywne zmiany z utrzymującymi się problemami kredytowymi i jak dotąd ograniczonym strukturalnym zrównoważeniem rachunków zewnętrznych, a także mniej korzystnymi warunkami handlowymi, które mogą zmniejszyć nadwyżkę handlową.

W styczniu agencja ratingowa Moody’s podniosła rating kredytowy Argentyny o jeden stopień do Caa3 i podwyższyła perspektywę ze stabilnej na pozytywną, co było pierwszą poprawą dla drugiej co do wielkości gospodarki Ameryki Południowej od ponad pięciu lat, po obniżeniu w 2020 roku z powodu zakłóconych rozmów o restrukturyzacji zadłużenia, ponieważ globalna pandemia zwiększyła ryzyko bankructwa. W maju agencja Fitch Ratings podniosła rating kraju z CCC do CCC+. Na początku lutego agencja S&P Global Ratings potwierdziła rating CCC.

Sukcesy i wyzwania przed prezydentem Argentyny

Podwyższenie ratingu nastąpiło w związku z działaniami prezydenta Javiera Mileia, mającymi na celu transformację drugiej co do wielkości gospodarki Ameryki Południowej. Stratedzy i analitycy chwalili wysiłki libertarianina zmierzające do zahamowania szalejącej inflacji i odwrócenia wieloletnich, endemicznych deficytów budżetowych.

Polityka Mileia spowodowała wzrost cen poniżej 2 proc. miesięcznie, a roczna inflacja jest obecnie najniższa od 2020 roku. Milei wprowadził również kraj na ścieżkę do osiągnięcia nadwyżki pierwotnej w 2025 roku, pierwszej od ponad 15 lat, zmniejszając obciążenie długiem. Gospodarka powróciła na ścieżkę wzrostu w tym roku, osiągając wzrost o 7,7 proc. w kwietniu, czyli więcej niż oczekiwano.

Wall Street ostrzega jednak, że pomimo nowego programu MFW i bardziej liberalnego systemu walutowego, Milei i jego rząd muszą zgromadzić większe rezerwy w walutach obcych, czego władze obiecały dokonać dopiero po osiągnięciu przez peso poziomu około 1000 peso za dolara. Obecnie kurs przekracza 1200 peso.

Kolejnym poważnym zmartwieniem jest to, czy Milei zdoła zwiększyć swoje poparcie w wyborach parlamentarnych w tym roku. Głosowanie jest kluczowym testem poparcia dla kampanii zaciskania pasa prowadzonej przez administrację.

Argentyńskie obligacje dolarowe radziły sobie gorzej niż ich odpowiedniki w czwartek, przed ogłoszeniem podwyżki ratingu. Obligacje zapadające w 2035 roku straciły 0,6 centa w stosunku do dolara i były notowane po około 64 centach, według danych cenowych opracowanych przez Bloomberga. Rentowność obligacji wynosi obecnie 11,94 proc.

Przełomowe reformy prezydenta Javiera Milei

Reformy Javiera Milei, wdrażane od czasu jego wyborów w 2023 roku, okazały się wręcz przełomowe. Zniesienie „el cepo” – trwającej od dziesięcioleci kontroli walutowej – pozwoliło peso na płynny kurs w kontrolowanym paśmie, zmniejszając różnicę między kursami oficjalnymi a kursami czarnorynkowymi. Ten krok, wraz z 20-miliardowym programem rozszerzonego finansowania MFW i 5-miliardową linią swapową z Chinami, zasilił gospodarkę płynnością i ustabilizował rezerwy banku centralnego. Środki oszczędnościowe, w tym drastyczne cięcia wydatków publicznych, zmniejszyły deficyt budżetowy z ponad 4 proc. PKB do poziomu, który można opanować. Deregulacja w sektorach takich jak budownictwo mieszkaniowe (np. zniesienie kontroli czynszów) również pobudziła dynamikę rynku, a liczba ofert wynajmu w Buenos Aires wzrosła o 180 proc. w krótkim czasie.

Reformy te przyniosły wymierne rezultaty. Inflacja, która była uporczywą zmorą argentyńskiej gospodarki, spadła do 1,5 proc. w maju 2025 roku – najniższego poziomu od pięciu lat. Wzrost PKB odbił do 7,6 proc. rok do roku w drugim kwartale 2025 roku, a wskaźnik ubóstwa spadł z 53 proc. do 38 proc. Dla inwestorów z rynków wschodzących wskaźniki te sugerują rzadkie połączenie stabilizacji makroekonomicznej i liberalizacji strukturalnej.

Wykres Dnia
Szokujące ceny amerykańskich ubezpieczeń samochodowych
Wykres Dnia
Francja zamierza ratować swoje opłakane finanse publiczne
Wykres Dnia
Rekordowe rentowności japońskich obligacji przed wyborami
Wykres Dnia
Rekordowe dochody Stanów Zjednoczonych z ceł
Wykres Dnia
Włochy świętują 100-lecie deficytu budżetowego
Wykres Dnia
Nvidia pierwszą firmą, której wartość rynkowa osiągnęła 4 biliony dolarów