„Parkiet" redakcją roku!

Gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet" została przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami uznana za „Edukacyjną redakcję roku". Mało tego. Nasz redakcyjny kolega Jan Morbiato to „Najlepszy dziennikarz roku".

Publikacja: 11.06.2015 14:01

Nagrodzeni przez IZFiA od lewej: Zbigniew Lichocki, małżonek wyróżnionej Haliny Lichockiej (II miejs

Nagrodzeni przez IZFiA od lewej: Zbigniew Lichocki, małżonek wyróżnionej Haliny Lichockiej (II miejsce w kategorii dziennikarz roku), Rafał Makowski – debiut roku, Marcin Dyl, prezes IZFiA, Andrzej Stec, redaktor Naczelny „Parkietu” oraz Jan Morbiato z „Parkietu”, zdobywca tytułu Dziennikarza Roku.

Foto: Fotorzepa, A. Kozak A. Kozak

– Otrzymana nagroda oraz tytuł „Edukacyjna redakcja roku" są dla całej redakcji „Parkietu" powodem wielkiej radości i satysfakcji. To potwierdzenie, że warto budzić w czytelnikach aspirację do bycia bardziej świadomym relacji i mechanizmów, jakie rządzą rynkiem kapitałowym – mówił Andrzej Stec, redaktor naczelny „Parkietu", odbierając statuetkę IZFiA.

Jubileuszowe spotkanie

W środę Sala Notowań, Giełdy Papierów Wartościowych wypełniła się przedstawicielami rynku kapitałowego. Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami zorganizowała już po raz dziesiąty swoją flagowa imprezę – Forum Funduszy Inwestycyjnych.

Spotkanie, na które zaproszono m. in. przedstawicieli rządu i organów administracji państwowej, zarządy i menedżerów TFI, wyższą kadrę zarządzającą banków, biur maklerskich, ubezpieczycieli, pośredników finansowych, dziennikarzy i środowiska akademickie, rozpoczęło się od wystąpienia Andrzeja Jakubiaka, przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.

Szef nadzoru mówił, jak istotne w branży funduszy inwestycyjnych są odpowiednie standardy i zaznaczył, że to same TFI powinny zabiegać, aby stały one na najwyższym poziomie.

Następnie 10 lat dynamicznych zmian na rynku funduszy inwestycyjnych prześledził Michał Duniec, prezes zarządu i szef działu analiz w firmie Analizy Online. Duniec pokazał, jaką drogę przeszły TFI w ciągu ostatniej dekady, wskazując, że na koniec 2004 roku fundusze zarządzały aktywami o wartości 38 mld zł, a dziś wartość ta grubo przekracza 200 mld zł.

Prezes Analiz Online zwrócił uwagę, że w ciągu tych lat inwestorzy nie zawsze mogli liczyć na premię za ryzyko, bowiem jak pokazują statystyki agresywne i tym samym drogie fundusze miały podobne stopy zwrotu do tych uznawanych za bezpieczne.

Duniec uwypuklił także wyzwania jakie stoją przed branżą funduszy, szczególnie wskazując m.in. na zbyt duży chaos wśród oferowanych produktów czy uzależnienie TFI od dystrybutorów.

O dyrektywie MIFID II, czyli rewolucji, jaka czeka rynek funduszy, opowiadał Paweł Borys, dyrektor Pionu Analiz i Strategii PKO Banku Polskiego. Zdaniem prelegenta zaplanowane na 2017 r. nowe regulacje wprowadzą istotne zmiany w architekturze rynku zarządzania aktywami i bankowości inwestycyjnej. W opinii Borysa dyrektywa wpłynie na produkty inwestycyjne głównie w obszarze dopasowania i uproszczenia oferty oraz presji na spadek i przejrzystość kosztów.

Trzeci filar wymaga zmian

O konieczności modyfikacji trzeciego filara emerytalnego mówili uczestnicy debaty: Piotr Kamiński, wiceprezydent Rady Pracodawców RP, Krzysztof Nowak, członek Zarządu Mercer, Piotr Piłat, dyrektor Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego w resorcie finansów oraz Paweł Tamborski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Zdaniem uczestników dyskusji bez pewnego rodzaju obligatoryjności nie uda się upowszechnić indywidualnego oszczędzania na emeryturę. Jak zwrócono uwagę, bez długoterminowych oszczędności nie możemy liczyć na odpowiedni poziom inwestycji, a co za tym idzie, na wysoką dynamikę PKB.

Nagrody za wiedzę

Oprócz „Parkietu" IZFiA tradycyjnie nagrodziła też prace magisterskie. I nagroda przyznana została Maciejowi Rolskiemu za pracę pod tytułem: „Efektywność tradycyjnych i alternatywnych funduszy inwestycyjnych w Polsce" napisaną na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu pod kierunkiem naukowym dr hab. Katarzyny Perez. Wyróżniono też prace Joanny Gajewskiej i Elwiry Rakowicz.

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku