Glapiński nowym prezesem NBP?

Adam Glapiński przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że jest "najbardziej prawdopodobnym" kandydatem na stanowiska prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Publikacja: 18.01.2016 17:56

Glapiński nowym prezesem NBP?

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski KS Krzysztof Skłodowski

Glapiński, który uważa, że bank centralny powinien "trzymać się stabilnej i konserwatywnej polityki monetarnej" - powiedział dziennikarzom agencji Bloomberg, że to właśnie on ma zastąpić w czerwcu tego roku Marka Belkę na stanowisku szefa polskiego banku centralnego.

- Nie ma wątpliwości, że będziemy kontynuować wprowadzanie polityki stabilizującej i unikać wszelkich przejawów nierównowagi. To będzie konserwatywna, tradycyjna i klasyczna polityka monetarna - powiedział Adam Glapiński w rozmowie telefonicznej.

Glapiński odrzucił też zaniepokojenie agencji ratingowej S&P, która obniżyła Polsce rating, wskazując m.in. na obawy o niezależność NBP. Powiedział też, że nic nie wskazuje na to by nowi członkowie RPP zdecydowali się na obniżenie stóp procentowych. Nie ma też - jego zdaniem - żadnych przesłanek, że rząd chce prowadzić "łatwą politykę monetarną".

- Nie będzie zwiększonych wydatków, jeśli nie będzie większych wpływów do budżetu podkreślił Glapiński, dodając, że nie ma mowy o zwiększeniu deficytu budżetowego a S&P w swojej ocenie Polski się bardzo myli.

- Złoty ma bardzo solidne podstawy a obecne fluktuacje są krótkoterminowe - podkreślił Glapiński w rozmowie z Bloombergiem.

Adam Glapiński jest obecnie członkiem Rady Polityki Pieniężnej. Jego kadencja wygasa 19 lutego 2016.

Sześcioletnia kadencja prezesa Marka Belki kończy się w czerwcu 2016.

W grudniu media spekulowały, że nowym prezesem NBP może zostać Mateusz Morawiecki, już wtedy wicepremier i minister resortu rozwoju. Morawiecki zdecydowanie zaprzeczał. Na drugim miejscu był też wymieniany właśnie Adam Glapiński – były doradca ekonomiczny prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Glapiński jest absolwentem wydziały ekonomiczno-społecznego SGPiS. W 2004 roku habilitował się SGH a w 2013 roku uzyskał tytuł profesora nauk ekonomicznych. W latach 80. Był działaczem Solidarności. W 1990 roku był współzałożycielem Porozumienia Centrum. Był ministrem budownictwa i gospodarki przestrzennej w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego, a w rządzie Jana Olszewskiego pełnił funkcję ministra współpracy gospodarczej z zagranicą. Był też posłem oraz senatorem.

Adam Glapiński był przewodniczącym rad nadzorczych: Banku Rozwoju Eksportu SA (1992), Centralwings Nowy Przewoźnik (2007) oraz KGHM Polska Miedź (2007). W latach 2007–2008 był prezesem zarządu – dyrektorem generalnym Polkomtela.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego