Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Z Polski eksportowane są małe samochody osobowe, na które popyt w Europie szybko słabnie. Fot. Ireneusz KAZMIERCZAK
Słabnie lokomotywa polskiej gospodarki, którą jest przemysł motoryzacyjny. Wobec pogorszenia sytuacji na europejskim rynku motoryzacyjnym prognoza dla Polski na obecny rok jest „trudna do sprecyzowania” – stwierdza branżowa firma analityczna AutomotiveSupliers.pl. W ubiegłym roku spadła produkcja sprzedana branży, niemal w każdym miesiącu malała wartość eksportu (o 9,5 proc. do 45,5 mld euro), mniejsze jest zatrudnienie. To ostatnie na koniec 2024 r. skurczyło się do 20,5 tys. z 202 tys. rok wcześniej, przy czym spadek nastąpił pod koniec roku.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Deficyt wyniósł -1,74 mld euro, podczas gdy ekonomiści PKO prognozowali -785 mln euro, a konsensus rynkowy wynosił -999 mln euro. W ujęciu 12-miesięcznym deficyt wynosi już 1 proc. PKB, a jego wzrost się najpewniej jeszcze nie zakończył.
Niemal dwie trzecie firm w naszym kraju chce zwiększyć wdrożenia sztucznej inteligencji. Plasuje nas to na trzecim miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej. Co ciekawe, najwięcej wątpliwości mają przedsiębiorstwa z najdłuższym stażem na rynku.
Pierwszy etap akcji deregulacyjnej przyniósł już 125 projektów zmian ustawowych. Rząd zapowiada, że upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią” jego działania.
Podczas poniedziałkowej konferencji premiera Donalda Tuska na GPW znów zabrakło konkretów m.in. w sprawie zmian w podatku Belki czy też większych limitów w ramach IKE i IKZE.
Inflacja wchodzi już do przedziału celu NBP i tylko w mało prawdopodobnym scenariuszu się z niego symbolicznie wychyli w ostatnim kwartale br. – wynika z nowej projekcji inflacyjnej NBP.
Jesteśmy skłonni dalej obniżać stopy procentowe, jeśli inflacja będzie się zachowywać tak, jak to przewidujemy – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.