Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 07.05.2025 21:57 Publikacja: 07.05.2025 06:00
Foto: Adobestock
686 mln euro (2,9 mld zł) wyniosła wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce w I kwartale 2025 r. – wynika z szacunków Avison Young, które publikujemy jako pierwsi. To o 64 proc. więcej niż rok wcześniej. To kontynuacja poprawy obserwowanej w 2024 r., która nastąpiła na fali obniżek stóp procentowych w eurozonie. Zdaniem analityków, trend powinien zostać utrzymany w tym roku, dzięki kolejnym obniżkom stóp i poprawie płynności wraz z pojawiającymi się kolejnymi okazjami we wszystkich segmentach rynku.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Najbardziej poszukiwane są stosunkowo małe biura. Oddawane do użytku budynki mają często niemal komplet najemców. Czynsze idą w górę.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
W I kwartale br. w nieruchomościach komercyjnych w Polsce ulokowano 686 mln euro. Rodzimi inwestorzy odpowiadali za jedną trzecią transakcji, udział w wartości sięgnął 17 proc.
Oferta wykończonych mieszkań, do których można się od razu wprowadzić, rośnie. Wciąż dosypują do niej flipperzy. Lokale na wysoki połysk są droższe od tych wymagających remontu o kilka tysięcy złotych za metr.
Największe osiedla są dzielone na kilkanaście do kilkadziesięciu etapów. Mieszkania z ostatnich części są często dużo droższe. Brakuje dobrych, pustych działek pod wieloetapowe inwestycje.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
W stolicy ceny dwupokojowych mieszkań w blokach z wielkiej płyty o dobrym standardzie w centralnej lokalizacji zaczynają się od ok. 700 tys. zł. W Łodzi są tańsze nawet o połowę. Popyt na wielkopłytowe nieruchomości może podbić program dopłat do kredytów.
Deweloperzy będą musieli podać ceny mieszkań i domów w ofercie. Te dane znajdą się również na portalu prowadzonym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Sejm uchwalił ustawę, czas na prace w Senacie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas