Zdaniem uczestników dyskusji rozwój rynku kapitałowego jest konieczny, aby polska gospodarka mogła dalej rosnąć i stanowić konkurencję w regionie. Paneliści często podkreślali, że nie ma na świecie wysoko rozwiniętego kraju, który nie miałby zaawansowanego rynku kapitałowego. Zdaniem rozmówców rozwój polskiej gospodarki powinien opierać się głównie na specjalistycznej wiedzy i innowacyjnych firmach. Podkreślano, że pozwoli to na wzrost produktywności, co stałoby się nowym motorem rozwoju. Głównym źródłem finansowania innowacyjnych przedsiębiorstw powinien być rynek kapitałowy, który jest niezbędny do budowania firm o dużej skali działalności, zdolnych do konkurowania na rynkach międzynarodowych (przykładem Asseco Poland). W ocenie panelistów istotne jest wspieranie i aktywizacja źródeł krajowego kapitału inwestycyjnego. Z jednej strony ten rodzaj kapitału jest zdolny do finansowania krajowych spółek, a z drugiej finansuje inicjatywy kulturalne czy sport.
Od lewej: Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich, Grzegorz Chłopek, prezes PTE NN, Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.
Dyskutanci zwrócili uwagę, że Polacy wciąż trzymają oszczędności głównie w bankach. Aby zachęcić ich do inwestycji na giełdzie, niezbędna jest poprawa wizerunku warszawskiego parkietu. Zaufanie inwestorów indywidualnych warto budować również poprzez edukację.
Od lewej: Adam Góral, prezes zarządu Asseco Poland, Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Jak ocenił Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich, warunkiem realizacji planu Mateusza Morawieckiego, zmiany modelu wzrostu, oparcia go na produktywności i na innowacjach, jest zwiększenie roli rynku kapitałowego w finansowaniu gospodarki. Jak zauważył Markiewicz, powyższe przełoży się np. na wzrost emerytur.