Seryjny kat rekordów, stratedzy windujacy prognozy i te nieszczęsne fundusze hedgingowe

Standard&Poor’s500 w tym roku już 30 razy bił rekordy, głównie dzięki siedmiu największym spółkom technologicznym.

Publikacja: 18.06.2024 08:33

Seryjny kat rekordów, stratedzy windujacy prognozy i te nieszczęsne fundusze hedgingowe

Foto: Alex Kent/Bloomberg

Prominentni stratedzy pospiesznie podnoszą swoje prognozy dla docelowych wartości indeksów, a fundusze hedgingowe są coraz bardziej ostrożne.

Czytaj więcej

Bliższe spojrzenie na koncentrację

S&P500 wrażliwy na niespodzianki

Rynek ignoruje obawy tych ekspertów, którzy wskazują iż wąskie grono liderów głównego indeksu na Wall Street sprawia, iż jest on podatny na niespodzianki.

Optymistów głównie napędza odporna gospodarka, poprawiające się zyski amerykańskich korporacji, a także perspektywa cięć stóp procentowych przez bank centralny.

Ale do 15-proc. zwyżki cen akcji w tym roku przyczyniła się też hamująca inflacja oraz gorączka wywołana przez dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji.

- Wierzymy, że S&P500 do końca tego roku może osiągnąć poziom 6000 punktów, gdyż wyższe zyski w połączeniu z jednym lub dwoma cięciami stóp będą dopalaczem dla cen akcji – podkreśla James Demnert, ekspert Main Street Research.

Fed wcale nie musi ciąć, ale...

Dodaje, że wprawdzie Fed nie musi ciąć stóp w tym roku, ale jeśli to uczyni będzie to jeszcze bardziej byczym sygnałem dla rynku akcji, zwłaszcza dla firm technologicznych.

Scot Chronert, strateg banku Citigroup, obstawia, że zwyżki akcji technologicznych gigantów nadal będą windować S&P500.

W poniedziałek podwyższył on tegoroczną prognozę dla tego indeksu na ten rok z 5100 do 5600 punktów. Liczy na to, że utrzymująca się siła Wspaniałej Siódemki przeniesie się na inne spółki.

Citigroup jest trzecią firmą inwestycyjną, która od piątkowego zamknięcia podniosła swoje szacunki dołączając do Goldman Sachs Group i Evercore ISI.

Ten optymizm nie udzielił się jednak funduszom hedgingowym, które zdecydowały się ograniczyć ekspozycję na rynek akcji najbardziej od marca 2022.

Czytaj więcej

Szalony rajd akcji GameStop. W co gra Ryczący Kotek?

Turbulencje i ucieczka

Wprawdzie nie brakowało nagłośnienia ostatnich rekordów S&P500 były one mniej znaczące jako odzwierciedlenie siły rynku, zwraca uwagę Tim Hayes, ekspert w firmie Ned Davis Research.

- Kiedy główne indeksy biły rekordy, szerokość rynku zawężała się - podkreśla wskazując, iż te rekordy nie zostały potwierdzone przez większość rynków, sektorów i akcji.

- Turbulencje i ucieczka w stronę jakości prawdopodobnie będą dominować na rynku do momentu kiedy Fed wyklaruje skalę i czas cięcia stóp - powiedział agencji Bloomberga Robert Teeter z Silvercrest Asset Management.

Jego zdaniem może to nastąpić w sierpniu podczas dorocznego spotkania bankowców w Jackson Hole w stanie Wyoming.

Gospodarka światowa
W Niemczech efekt spadających cen producentów zaczyna zanikać
Gospodarka światowa
Rynek czeka na cięcie we wrześniu
Gospodarka światowa
Stopy EBC bez zmian. Rynek czeka na cięcie we wrześniu
Gospodarka światowa
Russell 2000 rozgrzał emocje inwestorów. Małe spółki śmielej dołączają do hossy
Gospodarka światowa
Szef Fedu sugeruje, że zbliża się obniżka stóp procentowych przed wyborami
Gospodarka światowa
J.D. Vance łączy Trumpa z Doliną Krzemową