Przyspieszają prace nad Listing Act, czyli regulacją, której zadaniem jest zwiększenie atrakcyjności publicznych rynków kapitałowych w Unii Europejskiej i zachęcenie małych i średnich przedsiębiorstw, w tym rodzinnych, do wchodzenia na parkiety i emitowania akcji. Ma to sprawić, że na giełdy trafi część z 11 bln euro oszczędności unijnych konsumentów.
Prawne formalności
Mobilizacja inwestycji w Europie jest jednym z priorytetów Hiszpanii, która do końca roku sprawuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Nadia Calviño, wiceprzewodnicząca hiszpańskiego rządu, przekazała 20 września posłom Parlamentu Europejskiego, że Hiszpania priorytetowo traktuje prace nad unią rynków kapitałowych i unią bankową, aby zmobilizować inwestycje publiczne i prywatne w celu wsparcia transformacji cyfrowej i ekologicznej Unii Europejskiej.
Dlaczego jest tak paląca potrzeba ożywienia rynków? Ponieważ zainteresowanie małych i średnich firm (MŚP) finansowaniem za pośrednictwem giełd jest drastycznie małe. Od 2010 do 2020 r. tylko 4 proc. unijnych MŚP pozyskało zewnętrzne finansowanie za pośrednictwem rynków kapitałowych, podczas gdy jedna czwarta korzystała z pożyczek bankowych, a jedna piąta z kredytów handlowych lub funduszy wewnętrznych. Jak pisze w swojej opinii Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, ciało doradcze UE, zwiększenie finansowania kapitałowego dla firm jest niezbędne dla ożywienia gospodarczego po pandemii i zbudowania odpornej europejskiej gospodarki w czasach wojny Rosji z Ukrainą. EKES przywołuje wyniki badań, zgodnie z którymi łączna liczba spółek giełdowych na rynkach w Europie prawie nie wzrosła od 2014 r., mimo że rosły wyceny samych firm giełdowych.
Aby zwiększyć atrakcyjność rynków kapitałowych dla unijnych MŚP, Komisja Europejska przedstawiła w grudniu 2022 r. trzy powiązane ze sobą projekty. Listing Act to pakiet legislacji, zmieni się dyrektywa w celu zwiększenia atrakcyjności publicznych rynków kapitałowych w Unii dla przedsiębiorstw i ułatwienia MŚP dostępu do kapitału, a także rozporządzenia w celu zwiększenia atrakcyjności publicznych rynków kapitałowych w Unii dla przedsiębiorstw. Wejdzie też w życie nowa dyrektywa PE i Rady w sprawie struktur akcji obejmujących akcje uprzywilejowane co do głosu w spółkach ubiegających się o dopuszczenie ich do obrotu.