Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 01:39 Publikacja: 24.09.2023 14:31
Foto: Emily Elconin/Bloomberg
Mają oni wiele postulatów. Chcą m.in. podwyżki płac o 36 proc. w ciągu czterech lat (tempo podwyżki ma być więc takie samo jak wzrost wynagrodzeń prezesów ich firm), zmniejszenia tygodnia pracy do 32 godzin oraz przyznania większej liczby dni wolnych w ciągu roku. Strajk ten jednak należy też widzieć w kontekście coraz większych obaw pracowników przemysłu motoryzacyjnego, że rozwój branży samochodów elektrycznych pozbawi ich pracy. Związkowcom nie podobają się hojne subsydia dla producentów elektryków przyznane przez administrację prezydenta Joe Bidena w ramach ustawy o redukcji inflacji. Prezydencka administracja przekonuje, że wsparcie dla producentów aut elektrycznych doprowadzi do powstania wielu dobrze płatnych etatów. Robotnicy obawiają się jednak, że wiele miejsc pracy zniknie. Wszak dużo części samochodowych wykorzystywanych do produkcji aut z silnikami spalinowymi nie jest używanych do budowy elektryków. Ponadto produkcja samochodów elektrycznych jest często bardziej zautomatyzowana i według wyliczeń firmy AlixPartners budowa układu napędowego auta elektrycznego zajmuje średnio 40 proc. mniej czasu od budowy takiego układu w samochodzie spalinowym. Mniej więc też potrzeba ludzi do budowy auta elektrycznego. Ponadto nowe etaty w fabrykach samochodów elektrycznych mogą powstawać z dala od tradycyjnych centrów produkcji motoryzacyjnej w USA. Dają o sobie też znać obawy, że cały rynek samochodów skurczy się w wyniku zielonej transformacji energetycznej.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Globalizacja to dla mnie działanie korytarzy handlowych w świecie transakcji oraz w postaci fizycznych szlaków handlowych. Te przepływy nie znikną, tylko się przesuną – mówi Ernesto Torres Cantú, globalny szef international w Citi.
Departament Wydajności Rządowej miał przynieść podatnikom biliony dolarów oszczędności. Jak na razie chwali się zaoszczędzeniem 160 mld USD, ale realne cięcia były prawdopodobnie kilka razy niższe, a kontrowersje związane z pracą tej instytucji bardzo duże.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas