Sztuczna inteligencja jest już polem bitwy supermocarstw

Amerykanom bardzo zależy na tym, by również ich sojusznicy nie wspierali finansowo i technologicznie chińskich prac nad sztuczną inteligencją. Prace te mają bowiem ogromne znaczenie dla wojska i wywiadu. Supremacja w tej dziedzinie pozwoli na kontrolę nad światem.

Publikacja: 20.08.2023 21:00

Rząd USA nie chce, by do Chin trafiały najnowocześniejsze mikroprocesory wykorzystywane do przełomow

Rząd USA nie chce, by do Chin trafiały najnowocześniejsze mikroprocesory wykorzystywane do przełomowych prac nad sztuczną inteligencją. Fot. AdobeStock

Foto: 578974852

Pytania o to, czy badania nad sztuczną inteligencją staną się kolejnym polem bitwy pomiędzy USA a Chinami, są mocno spóźnione. Ta branża już bowiem znalazła się na pierwszej linii konfrontacji supermocarstw. Świadczy o tym niedawne rozporządzenie amerykańskiego prezydenta Joe Bidena ograniczające amerykańskim inwestorom możliwość finansowania chińskich badań nad zaawansowanymi mikroprocesorami, komputerami kwantowymi oraz sztuczną inteligencją. – Niektóre amerykańskie inwestycje mogą przyczyniać się do rozwoju wrażliwych technologii oraz produktów w krajach, które rozwijają je, by przeciwstawić się amerykańskim i naszym sojuszniczym zdolnościom – w ten sposób Biden tłumaczył powstanie tego rozporządzenia. Nowe restrykcje zostały dobrze przyjęte przez przedstawicieli obu głównych partii. W USA wytworzył się już bowiem konsensus polityczny, że nie można pozwolić Chinom na osiągnięcie dominacji w kwestii sztucznej inteligencji. Niektórzy lobbyści pracujący dla branży technologicznej próbowali jednak ograniczyć zakres przygotowywanego rozporządzenia i znajdowali sojuszników w Departamentach Skarbu i Handlu.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?