Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W niedzielę rozpoczął się mający potrwać dwa tygodnie organizowany przez ONZ szczyt klimatyczny w Egipcie. Ledwie w kurorcie Szarm el-Szejk ruszyły obrady COP27, a już doszło do pewnego przełomu. Chodzi o kwestię reparacji klimatycznych, których na konferencjach z cyklu COP ubogie kraje żądały od gospodarek rozwiniętych od lat 90.
Gospodarki uprzemysłowione aż do tej pory wielokrotnie blokowały próby dodania do programu takiego punktu w obawie, że narazi je to na miliardowe odszkodowania. Opór tej grupy krajów, która przez dwa stulecia rozwijała się kosztem strat dla środowiska, najwyraźniej złagodziła jednak tegoroczna seria związanych ze zmianami klimatu katastrof naturalnych w krajach rozwijających się.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ceny konsumpcyjne we Francji wzrosły w czerwcu o 0,9 proc., więcej niż 0,6 proc. w maju i spodziewane 0,8 proc. Pomimo tego wzrostu Francja nadal notuje jeden z najniższych wskaźników inflacji wśród 20 państw Unii Europejskiej.
Kanclerz Rachel Reeves nazwała najnowsze dane dotyczące gospodarki „rozczarowującymi” po tym, jak brytyjska gospodarka niespodziewanie skurczyła się w maju o 0,1 proc. po tym, jak w kwietniu również zanotowała spadek.
W czerwcu ceny sprzedaży w obrocie hurtowym były w Niemczech o 0,9 proc. wyższe niż w czerwcu 2024 r. W porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej, dynamika zmian wyniosła +0,4 proc. w maju i +0,8 proc. w kwietniu.
Rumunia musi przeprowadzić bolesne reformy fiskalne po tym, jak w oczy głęboko zajrzało jej ryzyko śmieciowego ratingu. Czy to też lekcja dla Polski?
Całkowite zatrzymanie imigracji i wzrost deportacji spowoduje spadek wzrostu amerykańskiego PKB między 0,8 a 1 pkt. proc. w 2025 r. i 0,4-1,4 pkt. proc. w 2027 r. - wynika z badania ekonomistów z Fed z Dallas.
Eksport spadł wobec kwietnia o 1,4 proc., kontynuując zniżkę z kwietnia. Import obniżył się jeszcze mocniej – o 3,8 proc. wobec 2,2 proc. miesiąc wcześniej