Fannie i Freddie: najdroższa pomoc publiczna

Ratowanie przeżywających kłopoty finansowe firm gwarantujących kredyty hipoteczne będzie kosztować amerykańskich podatników prawdopodobnie ponad 100 mld dolarów.

Publikacja: 23.07.2009 17:05

Fannie i Freddie: najdroższa pomoc publiczna

Foto: AFP

Pierwsza duża akcja ratunkowa podczas obecnego kryzysu finansowego, przejęcie hipotecznych gigantów Fannie Mae i Freddie Mac, wydaje się być najdroższą i najtrudniejszą do zakończenia.

Od czasu gdy amerykański Kongres w lipcu 2008 roku dał Departamentowi Skarbu właściwie wolną rękę w kwestii wsparcia finansowego dla obu firm Fannie Mae otrzymała 34,2 mld, a Fredie 51,7 mld dolarów bezpośredniej pomocy od rządu.

Jest to znacznie mniej niż 117,5 mld dolarów wpompowanych przez Rezerwę Federalną w koncern ubezpieczeniowy AIG i 200 mld dolarów przekazanych największym bankom w ramach programu TARP. Dotychczasowe koszty znacznie jednak przekraczają początkowe szacunki z przed roku.

W czasie, gdy Kongres debatował nad udzieleniem pomocy obu instytucjom hipotecznym, prognozowano, że wydatki na ten cel wyniosą prawdopodobnie 25 mld dolarów. Dawano jedynie 5 proc. szans, że koszty mogą sięgnąć 100 mld dolarów.

Tymczasem Fannie i Freddie przypuszczalnie będą potrzebowały w najbliższym czasie kolejnych miliardów dolarów po publikacji wyników za II kwartał. Eksperci uważają, że wydatki będą nadal rosły, nawet jeszcze w przyszłym roku.

„Szacujemy, że każda z firm już wkrótce przekroczy poziom 100 mld dolarów. Możliwe, że dotrą do bariery 200 mld do końca przyszłego roku” – powiedział Bose George, analityk rynku hipotecznego w specjalizującym się w finansowaniu firm usługowych banku inwestycyjnym Keefe, Bruyette & Woods.

Pomoc amerykańskiego rządu pomogła dwóm przeżywającym trudności firmom utrzymać wypłacalność. Rozmiary dalszego wsparcia będą zależały od wielkości dotychczasowych strat oraz rezerw na przyszłe straty w związku z posiadanymi i gwarantowanymi wierzytelnościami hipotecznymi, których wartość sięga bilionów dolarów.

Tymczasem w kolejni kredytobiorcy w Stanach Zjednoczonych przestają spłacać kredyty zaciągnięte na zakup domów i obie firmy będą musiały robić dalsze odpisy zapewne jeszcze w przyszłym roku.

Gospodarka światowa
USA i Chiny obniżą cła o 115 punktów procentowych
Gospodarka światowa
Sukces w Genewie. USA i Chiny zawarły porozumienie
Gospodarka światowa
Chiny i USA wracają do rozmów w sprawie ceł. Dojdzie do przełomu?
Gospodarka światowa
Brytyjski bank centralny obciął stopy, ale był daleki od jednomyślności
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Gospodarka światowa
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp?
Gospodarka światowa
Dobry pierwszy kwartał niemieckiego przemysłu