Nowy nadzór finansowy

W przeddzień rozpoczęcia szczytu G20 Komisja Europejska oficjalnie przedstawiła w Brukseli przepisy powołujące trzy nowe agencje regulujące unijny rynek finansowy.

Publikacja: 24.09.2009 08:32

Jose Manuel Barroso, szef Komisji Europejskiej

Jose Manuel Barroso, szef Komisji Europejskiej

Foto: Bloomberg

Trzy agencje mają zajmować się bankowością, ubezpieczeniami oraz rynkiem papierów wartościowych. Ma też zostać powołana Europejska Rada Oceny Ryzyka Systemowego monitorująca system finansowy i wykrywająca zagrożenia.

– Naszym celem jest ochrona europejskich podatników przed powtórką czarnych dni z jesieni 2008 r., kiedy rządy musiały wpompować w banki miliardy euro – powiedział na temat reformy szef komisji Jose Manuel Barroso.

Propozycjom przyjrzą się uczestnicy rozpoczynającego się dziś szczytu G20 w Pittsburghu. – Europejski system regulacji może stać się inspiracją dla podobnego na szczeblu międzynarodowym. Będziemy się za tym opowiadać w Pittsburghu – zapowiedział Barroso.

Już teraz jednak wiadomo, że z planem Brukseli będą problemy. Od początku budzi on obawy Brytyjczyków, którzy boją się utraty przez ich lokalne organy regulacyjne zbyt dużej części władzy. Niektóre elementy nowej architektury regulacyjnej nie podobają się też wybranym nadzorom, w tym naszej Komisji Nadzoru Finansowego. – W raporcie de Larosiere’a słusznie zauważono, że efektywny nadzór europejski musi być oparty na silnych nadzorach lokalnych. Wyprowadzenie niektórych kompetencji na poziom europejski wcale nie wzmacnia systemu nadzoru – wskazał Stanisław Kluza, przewodniczący KNF.

Projekt nowych regulacji zakłada, że unijne agencje będą mogły interweniować w sprawie decyzji podjętych przez nadzory narodowe. Będą też rozsądzać spory pomiędzy dwoma krajowymi nadzorami.Europejska Rada Oceny Ryzyka Systemowego, składająca się m.in. z przedstawicieli EBC, KE, banków centralnych i nowych ciał nadzorczych, mogłaby ostrzegać o zagrożeniach w systemie finansowym poszczególne państwa członkowskie.

Komisja liczy, że nowy system regulacyjny zacznie obowiązywać w przyszłym roku. Najpierw nowe przepisy muszą przyjąć wszystkie kraje członkowskie oraz Parlament Europejski.

Gospodarka światowa
W kwietniu niemiecka inflacja najniższa od października 2024 r.
Gospodarka światowa
USA podjęły decyzję w sprawie ograniczeń na sprzedaż chipów. Uderzały w Polskę
Gospodarka światowa
Inflacja niższa od prognoz, a wojny handlowe będą dawać jej mniej paliwa
Gospodarka światowa
Amerykańska inflacja znów niższa od prognoz
Gospodarka światowa
USA i Chiny obniżą cła o 115 punktów procentowych
Gospodarka światowa
Sukces w Genewie. USA i Chiny zawarły porozumienie