Kwartalne raporty spółek mogą rozczarować rynek

Jutro Alcoa, największy amerykański producent aluminium, rozpocznie sezon publikacji raportów finansowych za III kwartał. Ich treść ułatwi odpowiedź na pytanie, czy wzrost kursów akcji był uzasadniony

Publikacja: 06.10.2009 08:03

Kwartalne raporty spółek mogą rozczarować rynek

Foto: GG Parkiet

Do końca roku niecałe trzy miesiące, a najbliższe tygodnie mogą okazać się kluczowe dla wyjaśnienia kwestii, czy da się utrzymać trwający od marca niezwykle szybki wzrost kursów akcji na światowych giełdach.

[srodtytul]Zyski w dół, indeksy w górę[/srodtytul]

We środę, jak każe tradycja amerykańskiego rynku, spółka Alcoa jako pierwsza opublikuje raport finansowy za miniony kwartał. Prognozy dla wszystkich firm wchodzących w skład indeksu Standard & Poor’s 500 nadal są marne. Przewiduje się, że średnio ich zyski będą o prawie jedną czwartą mniejsze niż przed rokiem. Poprzednie kwartały też były na minusie.

Tymczasem indeksy światowych giełd mierzone przez MSCI wzrosły o prawie 62 proc. od marcowego dołka. A wzrost w minionych trzech miesiącach do końca września okazał się rekordowy w skali kwartału. Miniony tydzień przyniósł już jednak spadki, a analitycy nie wykluczają ich również w bieżącym, bo zwiększają się obawy inwestorów, że ożywienie światowej gospodarki jest zbyt słabe. Potwierdził je piątkowy raport o większym niż prognozowano spadku zatrudnienia w USA.

[srodtytul]Roubini ostrzega[/srodtytul]

Profesor nowojorskiego uniwersytetu Nouriel Roubini, szczególnie skwapliwie cytowany po tym jak przewidział kryzys finansowy, uważa, że kursy akcji i ceny surowców mogą spadać w najbliższych kilku miesiącach, gdyż spodziewane powolne tempo poprawy koniunktury gospodarczej okaże się rozczarowujące dla inwestorów. – Rynki wzrosły za bardzo, za szybko i za wcześnie – powiedział Roubini. – Ryzyko korekty stanie się tym bardziej prawdopodobne, gdy inwestorzy zdadzą sobie sprawę, że ożywienie nie jest szybkie i nie będzie miało kształtu litery V, a raczej U – dodał.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że globalny PKB wzrośnie w przyszłym roku o 3,1 proc., windowany przede wszystkim przez azjatyckie gospodarki, po spadku o 1,1 proc. w tym roku. Roubini określa takie tempo wzrostu jako „anemiczne” i „bardzo słabe”.

Szef działu bankowości prywatnej w Credit Suisse Michael O’Sullivan zwraca uwagę, że nawet lepsze od spodziewanych wyniki spółek w minionym kwartale nie powinny inwestorów nastrajać zbyt optymistycznie, dopóki o zyskach bardziej decyduje redukcja kosztów niż wzrost przychodów. Również on uważa, że ostatnie zwyżki indeksów były zbyt duże i tak szybkie, że wielu inwestorów nie zdążyło z nich skorzystać. W tym kontekście korekta nie byłaby złą rzeczą, bo umożliwiłaby dopływ na rynek nowych pieniędzy i spowodowałaby jego poszerzenie.

[srodtytul] W brytyjskim sektorze finansowym wreszcie lepiej[/srodtytul]

Firmy finansowe w Wielkiej Brytanii dostrzegają oznaki ożywienia, a banki po raz pierwszy od rozpoczęcia kryzysu w 2007 r. odczuwają „wzrost zaufania”. W ankiecie przeprowadzonej przez Confederation of British Industry i firmę konsultingową PricewaterhouseCoopers 32 pr0c. respondentów poinformowało o wzroście przychodów w minionym kwartale. Po raz pierwszy od 2 lat więcej respondentów odnotowało wzrost przychodów niż spadek, ale nadal prawie jedna czwarta ankietowanych spółek (24 proc.) miała mniejsze przychody.

Gospodarka światowa
Jakiego poziomu cen ropy naftowej chciałby Trump?
Gospodarka światowa
1 bln USD kontraktów zapowiedzianych w Rijadzie
Gospodarka światowa
W kwietniu niemiecka inflacja najniższa od października 2024 r.
Gospodarka światowa
USA podjęły decyzję w sprawie ograniczeń na sprzedaż chipów. Uderzały w Polskę
Gospodarka światowa
Inflacja niższa od prognoz, a wojny handlowe będą dawać jej mniej paliwa
Gospodarka światowa
Amerykańska inflacja znów niższa od prognoz