To największa sprzedaż aktywów grupy od czasu uratowania jej przez rząd w Waszyngtonie jesienią zeszłego roku.

AIG zaczęło w końcu gromadzić środki na spłatę ponad 80 mld USD wpompowanych weń przez władze USA. Uzgodnienie transakcji na Tajwanie, po lipcowej sprzedaży za 2 mld USD jednostki ubezpieczeń samochodowych w Stanach, jest na razie najpoważniejszym krokiem w tym kierunku. Tajwańskie towarzystwo Nan Shan mają przejąć dwa mało znane podmioty – spółka finansowa Primus Financial, założona przez byłego bankiera z Citigroup, oraz China Strategic Holdings (CSH), notowana w Hongkongu firma inwestycyjna o wartości 111 mln USD. Primus przejmie 80 proc. udziałów Nan Shan, a CSH resztę.

Z finalizacją transakcji strony muszą jednak poczekać. – Musi ją najpierw zaakceptować tajwańska komisja ds. inwestycji – zaznaczyła Lee Chi-Chu, wiceszefowa komisji nadzoru finansowego na wyspie. – Mówiliśmy AIG, że inwestorzy popierani przez chiński kapitał nie są u nas mile widziani – dodała.

Nan Shan ma 4 miliony klientów i jest trzecim co do wielkości ubezpieczycielem na Tajwanie. Proces szukania nabywcy na niego zajął AIG kilka miesięcy. Amerykanie liczą, że operację zakończą sukcesem, podobnie jak dwie inne duże transakcje dotyczące Azji. Chodzi o oferty publiczne towarzystwa AIA z Hongkongu oraz międzynarodowej jednostki American Life Insurance, która połowę przychodów uzyskuje w Japonii. Pierwsza z ofert ma być warta ponad 2 mld USD, a druga nawet 5 mld USD.