W Rosji rośnie liczba miliarderów

Rosyjscy biznesmeni odbudowują majątki po kryzysie. Najbogatszym z nich jest hutniczy potentat Władimir Lisin

Publikacja: 16.02.2010 07:33

W Rosji rośnie liczba miliarderów

Foto: Archiwum

Liczba dolarowych miliarderów w Rosji zwiększyła się w zeszłym roku do 77 z 49 w 2008 r. – wynika z zestawienia magazynu „Finans”. To w ogromnej mierze rezultat ubiegłorocznych rekordowych zwyżek na rosyjskich giełdach (indeks RTS zyskał 145,8 proc.), gdyż dużą część wycenianych przez „Finans” majątków miliarderów stanowią pakiety ich akcji.

Łączna wartość majątku najbogatszych Rosjan wyniosła 139,3 mld USD, o 84 proc. więcej niż w 2008 r. Wciąż jednak wielu biznesmenów z tego zestawienia jest biedniejszych niż przed kryzysem. W 2007 r. majątek osób z pierwszej dziesiątki listy wynosił łącznie 221 mld USD. W Rosji było wówczas 101 miliarderów.

[srodtytul]Nieoczekiwany lider[/srodtytul]

Najbogatszym Rosjaninem, według zestawienia „Finans”, jest Władimir Lisin, właściciel koncernu hutniczego Nowolipiecki Metkombinat (znanego też jako Novolipetsk Steel), trzeciego największego producenta stali w Rosji. W zeszłym roku Lisin niemal podwoił majątek, do 18,8 mld USD. Awansował o dwa miejsca w rankingu, przeskakując Michaiła Prochorowa (lidera z 2008 r.) oraz Romana Abramowicza.

Lisin został nazwany przez magazyn „najbardziej nieoczekiwanym” zwycięzcą rankingu. Miliarder, w odróżnieniu od wielu swoich rywali, nie angażuje się bowiem w działalność społeczną ani głośne skandale, jest więc słabo znany rosyjskiej i światowej opinii publicznej. Jego awans w rankingu to jednak wynik dobrze przemyślanej strategii.

Przed kryzysem koncern stalowy Lisina, w odróżnieniu od rosyjskich konkurentów, prowadził dość ograniczoną ekspansję zagraniczną, skupiając się bardziej na modernizacji własnych zakładów. Lisin nie zadłużył się więc tak bardzo jak inni i w konsekwencji nie musiał pozbywać się aktywów ani prosić o pomoc państwa.

Lisin jest aktywny również w branży transportowej i medialnej. Należy do niego Universal Cargo Logistics Holding, operator portów morskich w Sankt Petersburgu i Tuapse. Jest również właścicielem radia Business FM oraz dziennika „Gazieta”.

[srodtytul]Deripaska podnosi się[/srodtytul]

Z rankingu wynika, że odbudowywać swoje majątki zaczynają również najmocniej poszkodowani przez kryzys oligarchowie. Oleg Deripaska, właściel holdingu Basic Elements i najbogatszy Rosjanin w 2007 r., dysponował wówczas majątkiem sięgającym 40 mld USD. W 2008 r. skurczył mu się on o blisko 90 proc., do 4,9 mld USD. Oligarcha podjął walkę o restrukturyzację zadłużenia swoich spółek, szacowanego na dziesiątki miliardów dolarów. Musiał się też pozbyć części aktywów.

W zeszłym roku Deripaska zaczął już wychodzić na prostą. Udało mu się zrestrukturyzować dużą część zadłużenia, a jego majątek wzrósł do 13,8 mld USD. Dało to mu awans na liście o dwie pozycje – uplasował się na niej na szóstym miejscu.

[ramka][b]18,8 mld USD[/b] - Władimir Lisin właściciel m.in. 85 proc. akcji koncernu hutniczego Nowolipiecki Metkombinat

[b]17,85 mld USD[/b] - Michaił Prochorow należy do niego holding Oneksim

[b]17 mld USD[/b] - Roman Abramowicz współwłaściciel grupy Millhouse Capital, należy do niego m.in. brytyjski klub piłkarski Chelsea

[b]14,5 mld USD[/b] - Sulejman Kerimow właściciel spółki Nafta Moskwa

[b]14,3 mld USD[/b] - Michaił Friedman właściciel holdingu Alfa Group[/ramka]

Gospodarka światowa
Zaskakujący wzrost chińskiego eksportu
Gospodarka światowa
USA i Wielka Brytania mają umowę handlową
Gospodarka światowa
Bank Anglii obciął stopy procentowe
Gospodarka światowa
Inwestorzy liczą na owocne negocjacje
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka światowa
Spółki bardzo mocno skupują akcje własne
Gospodarka światowa
Fed nie zmienił stóp procentowych