Komisja Europejska zdementowała doniesienia niemieckiego tygodnika „Der Spiegel” mówiące o tym, że kraje strefy euro przygotowują pakiet pomocowy dla Grecji wart 20–25 mld euro. – Nie ma takiego planu, bo Grecja nie poprosiła o ani jedno euro pomocy – zapewnił Amadeu Altafaj, rzecznik KE. Rozwiązaniem greckiego kryzysu, do jakiego skłania się Bruksela, jest więc prawdopodobnie jedynie skłonienie Grecji do głębszych niż dotychczas cięć budżetowych.
Ateńskie władze godzą się już na dodatkowe cięcia. Kwestia ta będzie w tym tygodniu szczegółowo omawiana między nimi oraz delegacją UE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. – Nawet jeśli pojawią się zagrożenia, np. dla wzrostu gospodarczego, rząd jest przygotowany na dodatkowe cięcia – twierdzi Jeorjos Prowopulos, szef Banku Grecji.
[srodtytul]Nie wsparcie, lecz gwarancja[/srodtytul]
Grecki rząd również podkreśla, że jest gotów na szukanie dodatkowych oszczędności w budżecie i nie potrzebuje pomocy finansowej. Chce jednak, by Bruksela pomogła uspokoić rynki od blisko trzech miesięcy żyjące kłopotami fiskalnymi jego kraju. Inwestorzy są sceptyczni co do tego, czy Grecji uda się zmniejszyć w tym roku deficyt budżetowy poniżej 8,7 proc. PKB z 12,7 proc. PKB w 2009 r. Rentowność greckich obligacji dwuletnich wzrosła z 2,86 proc. na koniec listopada do 5,4 proc. W styczniu sięgnęła 6,7 proc., najwyższego poziomu od powstania strefy euro.
– Obecnie nie potrzebujemy wsparcia finansowego. Nasze potrzeby pożyczkowe są pokryte do połowy marca. Chcemy jednak pomocy, by móc pożyczać na takich warunkach jak inni, a nie na wysoki procent – wskazał premier Jeorjos Papandreu.