Grecki kryzys uderzy w Sofię i Bukareszt?

Banki z Grecji mogą ratować swoją kondycję finansową kosztem zagranicznych filii. Perspektywa ta poważnie niepokoi m.in. bułgarskie władze

Publikacja: 08.03.2010 00:29

Greckie banki mogą ucierpieć z powodu kryzysu w swojej ojczyźnie. To uderzyłoby w ich bałkańskie fil

Greckie banki mogą ucierpieć z powodu kryzysu w swojej ojczyźnie. To uderzyłoby w ich bałkańskie filie.

Foto: Bloomberg

Skutki greckiego kryzysu mogą poważnie odczuć nie tylko inne kraje z grupy PIIGS (Portugalia, Irlandia, Włochy i Hiszpania – państwa mające podobnie jak Grecja kłopoty z dużym zadłużeniem i bezrobociem). Silnie poszkodowani mogą być również nowi, bałkańscy członkowie Unii Europejskiej: Rumunia i Bułgaria.

Analitycy nie wykluczają, że greckie banki zaczną masowo wycofywać fundusze ze swoich filii w tych krajach. Może to wówczas doprowadzić do kryzysu bankowego na Bałkanach oraz znacznie opóźnić wyjście tych państw z kryzysu gospodarczego.

[srodtytul]Niepokojące aktywa[/srodtytul]

Według danych Banku Rozliczeń Międzynarodowych (BIS) w rękach greckich banków znajduje się tylko 4 proc. aktywów bankowych naszego regionu. Pożyczkodawcy z Grecji są raczej mało aktywni w Europie Środkowej (w Polsce funkcjonuje Polbank EFG, filia greckiego Euro Banku EFG). Ich głównym obszarem działania są kraje na południu regionu. W Bułgarii kontrolują blisko 30 proc. rynku bankowego (w tym największych graczy: Obiedniena Balgarska Banka oraz Poszczenska Banka) oraz po 16 proc. rynku w Rumunii i Serbii.

Jeszcze latem zeszłego roku (a więc przed eskalacją kryzysu w Grecji) Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegał, że banki w Bułgarii i Rumunii mogą znaleźć się w poważnych kłopotach, jeżeli ich greccy właściciele zaczną transferować z nich fundusze, by ratować swoją kondycję finansową.

Dzisiaj takie ostrzeżenia słychać coraz częściej. – Gdyby Grecy nagle zmniejszyli zaangażowanie na tych rynkach, uderzyłoby to silnie w ożywienie gospodarcze w regionie – twierdzi Jelena Vukotic, analityczka z firmy RGE Monitor.

– Greckie banki stały się zależne od tanich pożyczek z Europejskiego Banku Centralnego. Istnieje ryzyko, że gdy EBC zakończy w tym roku program ich udzielania, pogorszy się kondycja finansowa greckich pożyczkodawców i będą mniej skłoni, by finansować swoje filie na Bałkanach – uważa Neil Shearing, ekonomista z firmy Capital Economics.

[srodtytul]Obawy Sofii[/srodtytul]

Perspektywa ta poważnie niepokoi bułgarski rząd. Simeon Diankow, minister finansów, zwrócił się do unijnych regulatorów, by pomogli jego resortowi monitorować odpływ funduszy z bułgarskich banków do ich greckich central. – Albo dostanę od nich zapewnienie, że nie ma obecnie takiego odpływu. Albo zacznę się bardziej martwić – stwierdził Diankow.

[ramka][b]Sarkozy chce pomóc Atenom[/b]

Unia Europejska musi pomóc Grecji, gdyż jeśli tego nie uczyni, może doprowadzić do zniszczenia strefy euro, oświadczył prezydent Francji Nicolas Sarkozy przed niedzielnym spotkaniem z premierem Grecji Jeorjosem Papandreu.

Jak dotąd przywódcy państw UE odmawiali pomocy nękanej przez kryzys finansowy Grecji i domagali się od niej cięcia deficytu budżetowego. W ubiegłym tygodniu rząd Papandreu ogłosił dodatkowe redukcje wydatków z kasy państwa o 4,8 miliarda euro. Kanclerz Niemiec Angela Merkel, z którą Papandreu spotkał się w sobotę, twierdzi, że problem udzielenia wsparcia finansowego nie jest dyskutowany. Po ostatnich deklaracjach Aten jest optymistką i ma nadzieję, że pomoc nie będzie konieczna.

Papandreu nie wyklucza, iż może zwrócić się o wsparcie do Międzynarodowego Funduszu Walutowego, co byłoby niekorzystne dla wizerunku UE. Wolfgang Schaeuble, minister finansów Niemiec, uważa, że trzeba rozważyć powołanie europejskiego odpowiednika MFW. 4 marca Grekom udało się sprzedać obligacje za 5 miliardów euro przy popycie trzykrotnie przewyższającym podaż papierów.[/ramka]

Gospodarka światowa
USA i Wielka Brytania mają umowę handlową
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Bank Anglii obciął stopy procentowe
Gospodarka światowa
Inwestorzy liczą na owocne negocjacje
Gospodarka światowa
Spółki bardzo mocno skupują akcje własne
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Fed nie zmienił stóp procentowych
Gospodarka światowa
Meta dostanie odszkodowanie za infekowanie WhatsAppa