Na łamach „Financial Times Deutschland” Schaeuble sprecyzował warunki utworzenia Europejskiego Funduszu Walutowego na wzór MFW. Fundusz taki miałby udzielać krajom ze strefy euro pomocy koniecznej do utrzymania płynności finansowej, aby „ograniczyć zagrożenie wstrzymania płatności przez państwo”.

Minister Schaeuble zastrzegł przy tym, że udzielenie takiego wsparcia powinno być obwarowane surowymi warunkami i stanowić środek ostateczny, po który sięga się tylko w przypadku zagrożenia stabilności finansowej całego eurolandu.

Decyzja polityczna o wsparciu powinna zapadać w eurogrupie w porozumieniu z Europejskim Bankiem Centralnym. Konieczna pomoc może być również powiązana z zaostrzonymi sankcjami w ramach procedury nadmiernego deficytu: grzywny na kraj członkowski byłyby nakładane zaraz po zakończeniu programu pomocowego i po upływie okresu karencji – proponuje Schaeuble.

Podkreślił on też, że unia walutowa musi być wiarygodna i zdolna do działania w trudnej sytuacji. Dlatego kraj członkowski, który nie wykazuje gotowości do współpracy, musiałby liczyć się z zawieszeniem jego prawa głosu w eurogrupie. I wreszcie kraj niebędący w stanie odbudować konkurencyjności gospodarki i uzdrowić budżetu powinien wystąpić ze strefy euro.